Pevnost If u Marseille bývala obávanou věznicí. Dnes je obtížné nejen z ní utéct, ale i se tam dostat
Pevnost Chateau d'If proslavil svým románem Hrabě Monte Cristo francouzský spisovatel Alexandre Dumas. Obávaná věznice leží na ostrůvku kousek od Marseille. Pevnost patřila mezi nejstřeženější místa v zemi a uprchnout z ní se údajně podařilo jen hlavnímu hrdinovi Dumasova románu Edmondu Dantèsovi. Dnes je ovšem vlivem klimatických změn čím dál složitější se k pevnosti vůbec dostat.
Ze Starého přístavu v centru Marseille vyplouvají lodě směrem k ostrovům, které jsou prakticky nadohled. Ráno se tady shlukují skupinky turistů a mezi nimi i pracovníci a pracovnice z pevnosti Chateau d'If. Loď, která vyplouvá několikrát denně k ostrovu, je dnes ale téměř prázdná.
„Připlout k ostrovu dnes bohužel nemůžeme,“ vysvětluje vedoucí z památníku pevnosti Antoinette Goriouxová. „Stává se nám to v průměru 130 dní v roce, to je více než třetina. A to číslo navíc s klimatickými změnami a se zvedáním mořské hladiny roste.“
„Přístaviště na ostrově totiž nemá hráz s pontonem, který by se zvedal společně s kolísáním hladiny, když jsou vlny. Pokud jsou vlny takové jako dnes, tak hrozí, že se ponton zaplaví, loď nemůže stabilně připlout a lidé nemohou vystoupit na pevninu,“ popisuje, jak klimatická změn ovlivňuje přístup na ostrov.
Až třetinu roku je proto pevnost uzavřená. Na návštěvnosti se to ale prý nepromítá. Jakmile je moře klidné, lodě připlouvají a návštěvníci se těší na prohlídku. Loni jich bylo přes 100 tisíc.
Nebezpečný příboj
Dnes nás tedy na palubě skutečně moc není – kromě zaměstnanců pevnosti tak asi desítka turistů. „Je to trochu škoda, ale to nevadí! Jsme tady na celý měsíc, tak to zkusíme znovu,“ neztrácí dobrou náladu turistka s příznačným jménem Marie Antoinette, která sem spolu s manželem Dougem přicestovala z americké Arizony.
Na otázku, proč se rozhodli navštívit práv Marseille, má Doug jasnou odpověď: „Přece kvůli Hraběti Monte Cristo. Milujeme romány Alexandra Dumase! A chceme vidět i zátoky – kalanky. Marseille je skutečně nádherné město, je tu tolik historie! Těšíme se, že to tady prozkoumáme.“
Kroužíme kolem ostrova, ale přistát u něj nemůžeme. „Kapitánka musí každý den sledovat předpověď. Celý týden jsme tady měli silný vítr, mistrál, moře je tak pořád rozbouřené,“ vysvětluje člen posádky jménem Cole. „Vlny vznikají příbojem – odrážejí se od skalnatých břehů a zvedají se pak směrem k nám. Nebezpečná jsou hlavně skaliska, proto nemůžeme připlout blíž.“
Vracíme se do Marseille a já se jdu ještě na pevnině dozvědět víc o této legendární památce, která se teď díky novému filmu o hraběti Monte Cristo těší velkému zájmu.
Hrdina, který nebyl
Pevnost If pochází z 16. století a původně měla obrannou funkci. „Velmi záhy se ale z pevnosti stalo vězení, nejvíc používané bylo od 19. století,“ vypráví Antoinette Gorriouxová. „Většina vězněných byla ve společných podzemních prostorech až pro 200 osob, všichni spali na zemi. Podmínky byly hodně náročné. Kdo chtěl lepší, musel si připlatit.“
Třeba jako slavný spisovatel a později vůdčí osobnost francouzské revoluce Mirabeau. Nejslavnějším vězněm je ale nadále fiktivní Edmond Dantès.
„První, co vysvětlujeme návštěvníkům, je, že nikdy neexistoval. Síla Dumasova románu tkví v tom, že je postavený na reáliích, takže se mnohdy realita a fikce prolínají,“ připouští Antoinette Gorriouxová. „Film samozřejmě také přispěl k popularitě pevnosti, ale abych vás nezklamala – vůbec se u nás netočil! A cely, jak jsou zobrazené, tam takhle vůbec nevypadají.“
Antoinette nechce spoilovat, ale aspoň mám představu a můžu se těšit, že je snad někdy uvidím naživo, až se moře zklidní a lodím se k pevnosti podaří připlout.
Související
-
Zapomenutý hrdina z Marseille. Zachránil tisíce životů, místo uznání ho čekalo komunistické vězení
Československý konzul Vladimír Vochoč působil za 2. světové války ve francouzské Marseille. Tím, že vydával pasy lidem prchajícím před nacismem, zachránil na 2500 lidí.
-
Tradiční bujabéza, to jsou vždycky dva chody, vysvětluje majitelka vyhlášené marseillské restaurace
K Marseille neodmyslitelně patří rybí polévka bujabéza. V tamním vyhlášeném podniku jménem Chez Madie neboli U Madie bujabézu připravují tradičním způsobem.
-
Historické lodě z celého světa se předvedly ve francouzském Rouenu. Připluly i z Mexika
Francouzský Rouen má za sebou přehlídku historických plachetnic jménem Armada. Do města na řece Seině se po čtyřech letech opět vrátily desítky výjimečných lodí.