Petr Vavrouška

31. červenec 2008

Do studia Dopoledního Radiožurnálu přišel ve čtvrtek rozhlasový reportér Petr Vavruška, který právě ukončil svoji misi zahraničního zpravodaje ČRo v Rusku. S Lucii Výbornou si povídali nejenom o různých úskalích práce novináře v této zemi, ale také o životě obyčejných Rusů, o jejich pohostinnosti. Reportér přiblížil i postřehy, které si přinesl z rozhovorů se slavnými Rusy. V pátek 1. srpna bude hostem přednosta neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vladimír Beneš.

"Jsem moc rád, že jsem se po čtyřech letech vrátil domů. Mě se v poslední době hodně stýskalo. Já bych jako zpravodaj zůstal v Rusku tak dva roky. Jsem doma už tři týdny a po Moskvě se mi vůbec nestýská. Rád bych se ale někdy vrátil na Kavkaz," prozradil v úvodu Petr Vavruška, který v roce 2005 získal Novinářskou Křepelku a také hlavní cenu Vysokého komisaře pro uprchlíky za reportáže o čečenských uprchlících. Jakými fázemi náklonnosti a odporu k Rusku prošel? "Byla to sinusoida s velkými vrcholy nad plusem i dole. Míra těch vrcholů závisela vždycky od setkání s ruskými úředníky, zejména v Moskvě. Ale Rusko je hodně rozmanité. Já jsem měl vždycky radost, když jsem mohl z Moskvy vyrazit někam do regionů," odpověděl Vavruška.

"Myslím, že my novináři z Česka, z bývalého Československa, máme ty dveře v Rusku nepatrně pootevřenější než ostatní kolegové. Jednak nás ta starší a střední generace pořád bere jako své kamarády. A co se týče mladších, jejich reakce kolikrát byla: 'Jo Československo, no vždyť my jsme byli všichni ten Sovětský svaz.' Párkrát jsem měl energii na toto reagovat, ale časem už jsem to ani nekomentoval. A pomohla mi i jazyková výbava - ruštinu jsem zažil ještě na škole a pak jsem se před odjezdem intenzivně učil. Kluci z anglosaských médií měli i v tomto handicap. Většina z nich používala tlumočníky a měli i bezpečnostní poradce," přiblížil zpravodaj.

Současný stav ruských médii je podle Vavroušky velmi špatný: "Myslím, že je to jeden z největších hříchů éry Vladimíra Putina. V Rusku dnes funguje jasná cenzura, jasný vliv státní moci," uvedl reportér. V Rusku podle něj stále funguje kult osobnosti. "Rusové jsou na to zvyklí, oni to potřebují. Měli cara, Lenina, Stalina, v menší míře Brežněva. A zůstalo to dodnes s Putinem. Není se co divit - on jim vrátil hrdost, sebevědomí. Berou ho jako tvůrce osobního i celonárodního štěstí. Překvapilo mě ale, že dokáží propadnout kultu Vladimír Putina i mladí lidé - nosí jeho trička, lepí si doma jeho plakáty, scházejí se v centru a oslavují ho. Jde z toho až někdy strach," řekl Vavrouška.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Vavruškou si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: kbr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...