Petr Lom

28. červen 2009

S velikou úzkostí sleduje dokumentarista Petr Lom současné dění v Íránu. Autor dokumentu Dopisy prezidentovi o íránském prezidentovi Ahmadínežádovi v současné době žije a pracuje v řecké metropoli Aténách. S Lucií Výbornou si povídal nejen o tom, jak se mu podařilo dostat do blízkosti kontroverzního politika, ale například i o obvinění ze špionáže, kterému musel v Íránu čelit. V úterý 30. června bude hostem zpěvačka Leona Machálková.

Více než osm měsíců trvalo prověřování, kterým musel projít Petr Lom předtím, než mu bylo povoleno natáčení v blízkosti prezidenta Íránu. Byl jediným z celkem asi čtyř set uchazečů o natáčení, který uspěl.

Je populismus a náboženské zanícení prezidenta pouhou maskou pro média, nebo pramení z opravdu hlubokého vnitřního přesvědčení? Jako jeden z týmu novinářů, kteří provázeli prezidenta Ahmadínežáda na cestě po Íránu, strávil kanadský režisér českého původu Petr Lom v jeho blízkosti celkem 12 dní. Během cesty měl tak i možnost sledovat, jaká je skutečná tvář proklamované obliby, jíž se podle oficiálních vládních vyjádření těší íránský prezident u obyvatel své země.

"Nejsou to Potěmkinovy vesničky. Ovšemže máte vždycky takovou skepsi, jestli entuziasmus, který tam vidíte, je opravdový nebo ne. Ale je zajímavé, a to můžete vidět i v mém filmu, že když se začnete potom s těmi lidmi bavit, tak vidíte, že je v Íránu veliká nespokojenost s vládou," komentuje situaci v zemi Petr Lom.

A co přivedlo vystudovaného politologa a absolventa Harvardu k dokumentárnímu filmu? "Prostě mě nebavilo být profesionální akademik. Psát články jenom pro svoji akademickou kariéru, to mi prostě nestačilo jako životní cíl." O svém druhém povolání k tomu dodává: "Je to zaměstnání, které je v podstatě dobrodružství. Ale trvalo mi to dlouho. Dokumentární filmy jsem začal natáčet až když mi bylo 35 let. Je to můj druhý profesionální život a jsem s ním velice spokojený."

Jak coby politolog hodnotí Petr Lom dnešní politickou situaci v Íránu? Co ho motivovalo k natáčení v této zemi a jak Íránci výsledný film hodnotili? A co dalšího zažil při natáčení ve středoasijských republikách a Číně? Tyto i další zajímavosti se dozvíte při poslechu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Lomem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.