Petr Arenberger

23. říjen 2008

Ve čtvrtek byl hostem Dopoledního Radiožurnálu profesor Petr Arenberger, přední český dermatovenerolog. O čem všem vypovídá stav naší pokožky? Jak jsou onemocnění kůže v české společnosti rozšířená? A nakolik je vhodné se vystavovat slunečnímu záření?V pátek 24. října bude hostem náměstek generálního ředitele ČTK pro zpravodajství Jiří Majstr.

"Stav kůže vypovídá nejen o stavu konkrétní kůže, ale i o stavu vnitřního prostředí celého organismu," uvozuje rozhovor Petr Arenberger. Přednosta dermatovenerologické kliniky vinohradské nemocnice a předseda České dermatovenerologické společnosti byl hostem Dopoledního Radiožurnálu u příležitosti světového dne lupénky, který připadá na 29. 10. 2008. Nejen o této chorobě kůže však byla řeč ve studiu, které jako by se na jednu hodinu proměnilo v poradnu odborníka na dermatovenerologické choroby.

Je například vysledovatelný vztah mezi vnějším prostředím a stavem kůžem? Petr Arenberger tvrdí, že rozhodně ano. "Naše zevní prostředí nás velmi výrazně ovlivňuje a záleží v podstatě jen na nás, zda si necháme škodlivé vlivy na kůži dopadat a pozměňovat kvalitu kůže v méně kvalitní, nebo na druhou stranu, zda se umíme účinně bránit." A důsledek špatných vlivů prostředí? Například kožní nádory.

Řeč přišla i na posluchačsky zajímavé téma - slunění. Petr Arenberger zdůrazňuje: "Pokud člověka neosloví varování týkající se kožních nádorů, tak podle mě především ženy slyší na to, že ultrafialové záření urychluje stárnutí kůže. A dělá to jak sluníčko, tak solárko." A jak často se tedy vystavovat slunci? "Potřeba ozařování je relativně nízká. Problémy s tím, že někdo není na sluníčku, v podstatě v civilizovaném světě nejsou. Stačí chodit po ulici s nepřikrytým obličejem a nezakrytými hřbety rukou, a máte vitaminu D dost." A jakou má Petr Arenberger pro posluchače radu - vůbec se tedy neopalovat? "Můžeme z hlediska relaxace, ale chce to účinnou fotoprotekci, bránit UV záření - samozřejmě za cenu, že člověk nezhnědne."

To, co někde škodí, však jinde může léčit. Právě UV záření totiž lékaři využívají při léčení lupénky, nemoci, jíž v současnosti trpí každý 50. člověk. V rozhovoru Dopoledního Radiožurnálu Petr Arenberger mimo jiné upozornil i na často opomíjený společenský rozměr onemocnění: "Ze statistik víme, že pacienti s lupénkou někdy v průběhu léčení uvažovali dokonce i o sebevraždě."

Velký prostor dostaly v Dopoledním Radiožurnálu i posluchačské dotazy. Komu lupénka hrozí především? Jak se projevuje onemocnění vnitřních orgánů na kůži? Jak na léčbu bradavic, akné, atopického ekzému či vypadávání vlasů? A proč byl vlastně vyhlášen světový den lupénky?

Záznam rozhovoru s Petrem Arenbergerem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: als
Spustit audio