Pět století ve stínu lepry. Muzeum v norském Bergenu vzniklo z bývalé nemocnice pro malomocné

Největší audioportál na českém internetu

Prostor uprostřed byl určený pro práci, dveře po stranách vedly do pokojů nemocných | Foto: Jakub Lucký, Český rozhlas

Zápisník Jakuba Luckého

V současnosti v podstatě zapomenutá nemoc, lepra, byla ještě v 19. století v Norsku velmi běžná. Dnes ji tam připomíná jen pojmenování po norském objeviteli bakterie, která nemoc způsobuje, a také muzeum v Bergenu. V tamním kostele svatého Jørgena a budovách v jeho okolí se totiž nacházela jedna z velkých nemocnic, kde lepru neboli malomocenství léčili.

„V minulosti tato instituce sloužila jako útočiště pro lidi s malomocenstvím, ale také pro lidi s dalšími nemocemi a někdy i pro staré lidi, kteří potřebovali nějakou péči,“ vysvětluje Grete, která se o muzeum, dříve nemocnici, stará.

„Lepra byla v Norsku poměrně běžná nemoc. Bývali jsme před objevem ropy velmi chudá země. Řada lidí byla závislá na rybolovu, což znamenalo, že jejich příjem hodně kolísal. A zejména na pobřeží tak lidé měli velmi špatnou stravu, což vedlo k tomu, že byli náchylnější k nákaze.“

Nenápadný kostel sv. Jørgena v Bergenu byl centrem tamní nemocnice pro malomocné

Malomocenství je nakažlivá nemoc způsobená bakteriemi, které napadají zejména chladnější části těla, například ruce nebo obličej, a také imunitní systém. Důsledkem jsou pak vředy a deformace, mimo jiné i v obličeji.

Nemoc podle historiků sužuje lidstvo tisíce let, útočiště pro nemocné bylo ale v Bergenu zřízeno až na přelomu středověku a novověku. „Založené bylo na začátku 15. století, ale budovy jsou z 18. století. Bergen si prošel celou řadou požárů – i díky tomu, že uličky ve městě byly úzké a budovy dřevěné,“ vysvětluje průvodkyně.

„Docela dobré bydlení“

Vcházíme společně do dlouhé haly – na konci je velké okno a nad námi střešní okno. Místnost trochu připomíná knihovnu, protože po stranách je patrový ochoz, ale taky vězení, protože co dva metry jsou dveře ústící do malinkatých místností. Uprostřed stojí několik stolů a židlí.

„Ten prostor uprostřed je místo pro práci. Pokud toho obyvatelé domova byli schopni, vyráběli různé ruční výrobky, které pak nemocnice prodávala na trhu. Mohlo to být cokoliv od dřeváků přes rybářské sítě až po pletené oblečení,“ popisuje Grete.

Mezi dvěma postelemi zbylo místo jen na úzkou chodbičku

Obyvatelé nemocnice si taky sami museli vařit a často i hospodařili na polnostech v okolí. Podle průvodkyně existují důkazy, že nebyli zcela izolovaní od svého okolí, ale mohli chodit do města, alespoň v některých dobách. Ani tak ale život v nemocnici nebyl žádný med.

Pokoje pro nemocné byly velmi malé – mezi dvěma postelemi zbylo místo jen na úzkou chodbičku. „Dnes se nám to tak nezdá, ale v 18. století, kdy se tahle budova stavěla, to lidé považovali za docela dobré bydlení,“ dodává Grete.

Čtěte také

Čekání na antibiotika

Bergen má, pokud jde o lepru, také světový význam. Právě v tomto norském městě se totiž přišlo na původce nemoci. „Bakterii v roce 1873 s pomocí mikroskopu identifikoval zdejší lékař Gerhard Armauer Hansen. Až do objevu antibiotik na ni však neexistovala žádná funkční léčba,“ poznamenává pracovnice muzea.

A tak celá nemocnice zavřela až v roce 1946, když zemřeli její dva poslední obyvatelé. Oba v ní žili celých padesát let.

autoři: Jakub Lucký , and

Související