Pavel Pavel, muž, který rozhýbal tajemné sochy na Velikonočním ostrově

31. březen 2014

Na světě jsou tisíce ostrovů, ten Velikonoční je však jen jeden. „Pocit osamění tam dopadne i na člověka 21. století. Cítíte, že kdyby najednou přestala létat letadla, nedá se odtud nikam dopádlovat…“ popisuje v rozhovoru se Zuzanou Burešovou experimentální archeolog Pavel Pavel, který se zabýval záhadou přepravy kamenných soch moai na Velikonočním ostrově a který byl členem expedice legendárního Thora Heyerdhala.

Na Velikonoční ostrov se Pavel Pavel dostal v roce 1986, Thor Heyerdhal tu poprvé bádal už o desetiletí dříve – v letech 1955 a 1956. „Vystudoval přírodní vědy a na svatební cestu jel do Polynésie: tanečnice hula hula, palmy a úžasná příroda…“ popisuje Pavel Pavel.

„Tehdy si Thor Heyerdhal uvědomil, že musí existovat spojení Polynésie a Jižní Ameriky. Za tuto myšlenku se mu vědecký svět nejprve vysmál. Heyerdal si tenkrát na protest postavil indiánský vor a po tříměsíční plavbě minul Velikonoční ostrov a Markézy, aby se dostal do srdce Polynésie. Tak se stal slavným,“ říká Pavel Pavel.

Záhada přepravy kamenných soch moai

Bojovník, jehož hlavními silami byla píle, vytrvalost a pracovitost. Takový byl Thor Heyerdhal, norský mořeplavec a dobrodruh, který zároveň patřil mezi nejznámější experimentální archeology a antropology – a zároveň muž, který bádal nad tím, jak někdejší domorodci pohybovali se známými sochami na Velikonočním ostrově.

Velikonoční ostrov

Na co nepřišel Thor Heyerdal, to rozluštil český technik Pavel Pavel. A to ani nemusel opustit Strakonice. „Podle obrázků a fotek jsem vytvořil model 4,5metrové sochy a odlil jsem ji z betonu. Měla 12 tun,“ vzpomíná Pavel Pavel.

Právě tehdy odhalil záhadu přepravy tajemných kamenných soch. „Ufologové za tím viděli létající talíř, jiní hledali vliv nadpřirozených sil. Legendy domorodců pak tvrdí, že sochy chodily samy,“ říká Pavel Pavel. A jak to bylo ve skutečnosti? Poslechněte si záznam celého rozhovoru a dozvíte se to!

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku, nebo v našem audioarchívu.

autor: als
Spustit audio