Pavel Onderka

Tipli byste si, kolik je asi teď stupňů v Súdánu? Nedělní host Radiožurnálu, egyptolog a afrikanista Pavel Onderka z Náprstkova muzea v Praze, tipovat nemusí – ví to totiž naprosto přesně. V africkém státu totiž on a jeho tým strávili už několik výkopových sezón. Na konci loňského roku expedice, kterou Pavel Onderka vedl, právě v Súdánu objevila vzácný starověký chrám. Především na tento unikátní nález se jej ptal moderátor Václav Žmolík.

Zmínky o chrámu zvaném Tyfonium – podle řeckého démona Tyfona, se objevovaly až do poloviny 19. století. Chrám je zaznamenán na třech kresbách a raných plánech. Před 150 lety se však náhle ztratil.

„Poslední zpráva o něm pochází z doby krátce před polovinou 19. století,“ potvrzuje Pavel Onderka. „O chrámu se vědělo, na základě předběžných archeologických průzkumů jsme byli schopni identifikovat jeho polohu. Teprve na konci roku 2011 jsme se však dostali k tomu, že jsme kopli do země a zjistili, že se v dané lokalitě chrám skutečně nachází.“

Neuvěřitelných patnáct centimetrů pod povrchem archeologové objevili důkaz, že předběžné odhady byly správné – narazili na koruny dochovaných zdí. Rýsovat se začal poměrně rozsáhlý chrámový komplex, který byl identifikován jednoznačně. Šlo o ztracený chrám Tyfonium.

O jak velký komplex vlastně jde? Proč jeho unikátní sloupy zmizely? A jaké podmínky jsou pro práci archeologů v současném Súdánu? Také na to se Václav Žmolík svého hosta zeptal.

Záznam celého rozhovoru s Pavlem Onderkou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio