Párání je sestra pletení. Učíme se tak pracovat s vlastní chybou, říkají pletařské influencerky Vlněné sestry
Vlněné sestry. Dvojice pletařských influencerek, která se zviditelnila společným podcastem, ale stojí také za stejnojmenným internetovým obchodem s přízemi. „Pletení je ve všech životních fázích a ve všech životních situacích použitelné,“ říká v rozhovoru Kateřina Rajmicová a zdůrazňuje, že jde o životní styl. „Hodiny pletení vám něco dají,“ dodává Helena Auerová.
Od března 2019 natáčíte videopodcasty o pletení. Dívala jsem se, že některé mají až 10 tisíc zhlédnutí. Jak a podle čeho natáčení připravujete?
Čtěte také
KR: Především je to o našem pletení, to je hlavní téma. Převzaly jsme ho ze zahraničí, kde je videopodcast o pletení oblíbený formát, protože když pletařky pletou, tak se u toho rády dívají na někoho dalšího, jak plete. (směje se)
Když jsme už měly nějaké zkušenosti a napleteno, tak jsme si říkaly, že to zkusíme. A začalo nás to velice bavit a baví to i naše posluchače. Takže vždycky v každém díle mluvíme o tom, co jsme upletly, o tom, co pleteme zrovna teď, o tom, co plánujeme. Ukazujeme tam novinky na trhu, knížky, mluvíme o designech…
Jaké novinky jsou teď v pletení? Co teď letí?
KR: Toho je hrozně moc. Jak jsme říkaly, je to strašně široké, je to životní styl, kde je všechno a každý si může najít to svoje. To je na pletení nádherné, že každý z nás si může najít svůj styl. Teď je třeba moderní dánský design, hygge, takový střídmý, jakoby z obchodů, co nejjednodušší.
Svoboda a moc
Kdo vlastně dnes potřebuje plést, když toho zboží na pultech v obchodech pleteného je hodně?
Čtěte také
KR: Myslím, že pletou ženy, které…
Pletou jenom ženy?
KR: Známe pár mužů, kteří pletu, ale je to opravdu výjimka. Je hodně pletařských designérů – muži mají cit pro design. Ale jsou to ženy, které chtějí mít něco originálního. Něco, co prostě v obchodě nenajdete.
HA: Můžou si zvolit svoji barevnou kombinaci, vzhled.
Je v tom ohromná moc, že si děláte svoje oblečení.
Kateřina Rajmicová
KR: Trendy v obchodech jsou takové dost jednostranné. Já jsem třeba tmavý zimní typ a když si můžu sama vybrat barvy, tak to je ohromná svoboda. A je v tom ohromná moc, že si děláte svoje oblečení. To mi na tom přijde fascinující.
HA: Někdo má rád především ten proces, užívá si pletení a třeba ho ani nebaví nosit ty věci. Někdy ano, ale ty hodiny u pletení vám něco dají.
KR: Pletení je ve všech životních fázích a ve všech životních situacích použitelné. Můžete plést sama, uklidňovat se tím. Nebo můžete plést, když máte radost. Můžete plést s někým – s kamarádkou, s maminkou, účíte plést dceru... Je to prostě životní styl.
Stres z párání
Je to činnost, která je hodně spojená právě s poklidem. S takovým tím poklidem našich maminek a babiček. Ale je to taky stres, ne?
HA: Pletení by neměl být určitě stres. Stresu máme v životě dost. (směje se)
Čtěte také
Našla jsem komentář k vašemu videu. „Milé dámy, díky za další inspiraci, pozitivní energii. Bez párání není pletení, párání neoddělitelně k pletení patří jako sestra k sestře. Jen to musím někdy rozdýchat, ale je to škola sebeovládání, trpělivosti a vytrvalosti a překvapivě mě to posune dál.“ Tam jsem myslela, že je ten stres.
HA: Párání je opravdu sestra pletení. Souvisí to s tím, že se pletením učíme pracovat s chybou. Že když pletu, tak se učím říci, že to není dokonalý výrobek, tak jak věci nejsou dokonalé.
Kdy jste naposledy páraly?
KR: Včera.
HA: Já tedy nedávno. Přepletla jsem celé tělo svetru.
KR: Poslední dobou se toho představám bát a beru to tak, že to je součást vzniku toho svetru. Vždycky mi přijde lepší to vypárat a přeplést, než pak být naštvaná, že mi třeba svetr nesedí.
V čem je pro pletařky inspirativní Japonsko? Kde na světě se nejvíc plete? A jak se pozná kvalitní příze? Poslechněte si celý rozhovor!
Související
-
Od klasiky k rocku? Mám to opačně než většina lidí. Než zemřu, skončím u death metalu, říká Šporcl
Houslista Pavel Šporcl na svém novém albu interpretuje slavné rockové písně od skupin jako Deep Purple, Led Zeppelin nebo Rolling Stones. Jak k tomuto spojení došlo?
-
Médiem divadla je duše člověka. Hybner mi vytýkal dokonalost, přiznává šéf Laterny magiky Vizváry
Teatrálnost mu imponovala odmala, kdy žil mezi loutkami a na maloměstě chodil extravagatně nalíčen. Po útěku do Prahy našel mim Radim Vizváry oporu v Borisi Hybnerovi.
-
Pro Francouze je znovuotevření Notre-Dame možná důležitější než pád vlády, popisuje zpravodaj
Francouzi odmítli veškeré extravagantní návrhy, nechali si tu starou katedrálu, popisuje zpravodaj České rozhlasu ve Francii Martin Balucha. Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.