Památník v Letech u Písku získal prestižní ocenění Stavba roku 2024
Muzeum romské kultury bylo oceněno za nově otevřený Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, který se nachází v Letech u Písku. Památník obdržel Cenu předsedy Senátu ČR za mimořádný celospolečenský přínos.
Ocenění je uznáním za významný krok v připomínání holokaustu Romů a Sintů a snahu přiblížit široké veřejnosti historické události spojené s nacistickou genocidou Romů a Sintů v naší zemi.
Čtěte také
Areál památníku, který navrhli architekti Jan Sulzer a studio Terra Florida, se zaměřuje na důstojné připomenutí tragické historie bývalého protektorátního tábora, kde byli za II. světové války vězněni čeští Romové a Sintové. Výrazným symbolickým prvkem areálu je les (v budoucnosti vzrostlý, nyní vysazený) symbolizující soudržnost a sílu společenství, zatímco prázdná místa v něm symbolizují ztráty, které genocida zanechala. Místo původního tábora je ohraničeno Pietním kruhem. Výstavní a návštěvnické centrum, navržené architekty Janem Stempelem a Janem Tesařem, citlivě doplňuje krajinářský design a slouží pro edukační účely díky interaktivní expozicí Paměť místa a místo paměti.
„Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách je nejen místem piety, ale i vzdělávání a reflexe pro budoucí generace a udělená cena tento jeho účel jen podtrhuje. Jsme za ni velmi vděční a uvědomujeme si, že ocenění nepatří jen do rukou Muzea romské kultury, ale všem, kteří se za zbourání vepřína a stavby Památníku zasadili“, komentuje ocenění ředitelka Muzea Jana Horváthová.
Související
-
Lety u Písku. Opomíjená historie romského holokaustu.
Seriál o Památníku v Letech u Písku přináší pohled do historie i současnosti jednoho z nejvýznamnějších, ale zároveň i nejopomíjenějších, pietních míst holokaustu v ČR.
-
Koncentrák v Letech u Písku. Příběhy 20. století k otevření Památníku holocaustu Romů a Sintů
V roce 1942 se Romka Božena Růžičková dostala do koncentračního „cikánského“ tábora v Letech u Písku. Byla těhotná, musela však chodit na práci, rozbíjela kamení.
-
Paměť místa a místo paměti. Památník v Letech nabízí návštěvníkům dvě expozice, říká ředitelka
„Návštěvnické centrum v novém areálu by mělo sloužit pro přednášky nebo právě výstavy,“ říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.