Ozvěny dne 5. srpna 2009

5. srpen 2009
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled hlavních zpráv

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
Bývalý ministr z ODS Ivan Langer kritizuje personální změny na policejním prezidiu. Považuje za politické rozhodnutí. Stínovému ministru vnitra sociální demokracie Bublanovi odchod náměstka nevadí.

František BUBLAN, poslanec /ČSSD/:
Je to odpovědnost vedení policie, ať si policie dělá změny, jaké potřebuje.

Martin DRTINA, moderátor:
Lidé odevzdali v rámci takzvané zbraňové amnestie na 7900 nelegálně držených zbraní.

osoba:
Asi se v tom projevila česká nátura, že vlastně na poslední chvíli za ten poslední týden nám přibylo dalších 1500 kusů zbraní.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
Fotbalisté Slavie hrají od 8 hodin v Edenu o postup do čtvrtého kola Ligy mistrů.

osoba:
Vím, že ta síla kolektivu i tý hry bude jednoznačně na naší straně, takže doufám, že to vyjádříme gólově oslavíme náležitě postup dál.

Martin DRTINA, moderátor:
A zítřejší počasí? Bude polojasno s přeháňkami, teploty do 27 stupňů.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor:
Tak těmito informacemi jsme zahájili Radiofórum s datem 5. srpna. Hezký podvečer přejí Martin Drtina a Tomáš Pavlíček.

Bývalý ministr z ODS Ivan Langer kritizuje personální změny na policejním prezidiu

Martin DRTINA, moderátor:
Občanští demokraté chtějí, aby premiér Jan Fischer zasáhl do působení ministra vnitra Martina Peciny. Vytýkají mu personální změny na policejním prezidiu, za kterými podle exministra Ivana Langera stojí odchod náměstka Jiřího Houby, ODS pokládá za porušení služebního zákona ze strany policejního prezidia.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Odchod náměstka policejního prezidenta Jiřího Houby je politicky motivované rozhodnutí ministra vnitra Martina Peciny, tvrdí to ODS ústy svého místopředsedy a bývalého šéfa resortu vnitra Ivana Langera. Čeká tak, že premiér Pecinovi připomene mandát vlády. Podle Langera nemá úřednický kabinet k odvolání vysoce postavených úředníků pravomoc.

Ivan LANGER, bývalý ministr vnitra /ODS/:
Personální opatření ministra vnitra Peciny dosazeného předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem a plukovníka Jiřího Komorouse jsou podle mne zjevným důkazem snahy o politické ovlivňování policie.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Vedení policejního prezidia zdůvodnilo Houbovo nahrazení jeho chystaným odchodem do civilu. Podle stínového ministra vnitra ČSSD Františka Bublana je personální obsazení policejního prezidia věcí jeho nejvyššího šéfa, policejního prezidenta a do jeho funkce by mu neměl nikdo mluvit.

František BUBLAN, poslanec /ČSSD/:
To, že tomu tak nebylo za minulého vedení ministerstva vnitra, to je věc právě Ivana Langera, protože ten docela násilně dosazoval lidi na jednotlivé posty.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Václava Vařeková, Radiožurnál.

Lidé odevzdali v rámci takzvané zbraňové amnestie na 7900 nelegálně držených zbraní

Martin DRTINA, moderátor:
Při letošní zbraňové amnestii odevzdali lidé policii 7897 kusů načerno držených zbraní, to je stejný počet jako při amnestiích v letech 1996 a 2003 dohromady.

Ladislav HOLOMČÍK, redaktor:
Nárůst počtu odevzdaných zbraní se dal očekávat, ale rozhodně policie nepočítala s tím, že bude tak obrovský. Spokojenost vyjádřil náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Ivan BÍLEK, náměstek policejního prezidenta:
Zbraňová amnestie v letošním roce byla velmi úspěšná, já chci poděkovat všem občanům, že se jí zúčastnili.

Ladislav HOLOMČÍK, redaktor:
Nejvíce zbraní přinesli lidé až na konci půlročního termínu. Radiožurnálu to vysvětlil ředitel Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Milan Komárek.

Milan KOMÁREK, ředitel Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál:
Asi se v tom projevila česká nátura, že vlastně na poslední chvíli spousta lidí využilo zbraňové amnestie a za ten poslední týden nám přibylo dalších 1500 kusů zbraní.

Ladislav HOLOMČÍK, redaktor:
Policie přijala i 580 kusů zakázaných převážně starých vojenských zbraní. Ladislav Holomčík, Radiožurnál.

Nemocnice v Brandýse nad Labem by mohla přijít o registraci

Martin DRTINA, moderátor:
Nemocnice v Brandýse nad Labem by mohla přijít o registraci. Důvodem jsou závěry kontroly středočeského krajského úřadu.

Květa MORAVCOVÁ, redaktorka:
Hejtman Středočeského kraje David Rath měl původně mluvit o uzavření brandýnské nemocnice. Dnes to popřel a mluvil pouze o možné ztrátě registrace.

David RATH, hejtman Středočeského kraje /ČSSD/:
Pokud nedojde ke sjednání nápravy třeba v tom stanoveném termínu několika týdnů, tak pak jistě by muselo být asi započato správní řízení s cílem přehodnotit rozsah registrace.

Květa MORAVCOVÁ, redaktorka:
Kraj nemocnici vytýká především uzavřenou gynekologii a internu a omezený provoz na chirurgii a interní ambulanci. Podle mluvčího brandýnské nemocnice Tomáše Cikrta funguje nemocnice v letním tedy omezeném režimu. Krajskou kontrolu považuje za účelovou.

Tomáš CIKRT, mluvčí brandýské nemocnice:
Jedna věc je reálný výsledek kontroly a ta jasně prokázala, že splňujeme personální požadavky a paralelní svět k tomu všemu je mediální šikana Davida Ratha.

Květa MORAVCOVÁ, redaktorka:
Středočeský hejtman přijde brandýskou nemocnici opět zkontrolovat zhruba za měsíc. Pokud by zařízení přece jen přišlo o registraci, přestala by fungovat jen ta oddělení, kterých by se zrušená registrace týkala, nemocnice by jinak fungovala dál. Květa Moravcová, Radiožurnál.

Evropský telekomunikační trh úspěšně odolává ekonomické recesi

Martin DRTINA, moderátor:
Evropský telekomunikační trh úspěšně odolává ekonomické recesi. V souvislosti s růstem počtu uživatelů mobilních telefonů a internetu je o technologie s nimi spojené stále větší zájem. Nová čísla o uživatelích v rámci Unie zveřejnila Evropská komise.

Jan HERGET, redaktor:
Počet uživatelů mobilních telefonů v Evropské unii je 119 % jejích obyvatel, znamená to, že hodně lidí používá alespoň 2 přístroje a podíl na vyšším čísle mají také firmy. Internet nejvíc využívají obyvatelé Skandinávie. Podle analytika společnosti Atlantik Milana Vaníčka je telekomunikační trh relativně rezistentní vůči ekonomickým cyklům.

Milan VANÍČEK, analytik společnosti Atlantik:
Současné výsledky telekomunikačních společností jsou poměrně zajímavé a dá se říct, že relativně na tom jsou lépe než ty cyklické společnosti.

Jan HERGET, redaktor:
Evropská komise vidí v rozvoji a perspektivě telekomunikačního trhu pozitivní signál.

Martin STAŠEK, zastoupení Evropské komise v Česku:
V některých konkrétních oblastech má Evropská unie vedoucí postavení na světě, co se týče počtu uživatelů, její míry využití, takže to jednoznačně naznačilo, že tohle by byla oblast, která by nám mohla pomoci ven z krize.

Jan HERGET, redaktor:
Dodává Martin Stašek ze zastoupení Evropské komise u nás. Moderní komunikační technologie už se staly součástí běžného života a pro evropský telekomunikační průmysl je to záruka kontinuity do příštích let. Poptávka navíc přichází i z ostatních kontinentů, třeba z Asie nebo z Afriky. Jan Herget, Radiožurnál.

Bill Clinton a americké novinářky zadržované v KLDR jsou v USA

Martin DRTINA, moderátor:
Bill Clinton a americké novinářky zadržované v Severní Koreji jsou ve Spojených státech. Kim Čongil oběma ženám včera udělil milost. Jejich letadlo přistálo v Kalifornii. Blíže o tom náš spolupracovník Dušan Neumann.

Dušan NEUMANN, redaktor:
10 minut před šestou ranní přistálo v kalifornském Burbanku zvláštní letadlo s bývalým prezidentem Billem Clintonem a novinářkami Eunou Lee a Laurou Ling omilostněnými severokorejským diktátorem Kim Čongilem. Kromě rodinných příslušníků je na americké půdě přivítali ředitel interaktivní televizní stanice Current news Al Gore. Obě novinářky byly zatčeny za ne zcela nevyjasněných okolností v březnu na čínskoseverokorejské hranici, obviněny ze špionáže a odsouzeny ke 12 letům nucených prací. Zcela evidentně posloužily severokorejskému totalitnímu režimu jako cesta k znovuzahájení rozhovorů o humanitární pomoci, zrušení embarga a pro Američany důležitého zmrazení severokorejského vojenského nukleárního programu. Mediální experti se budou ještě dlouho dohadovat, jaké ústupky Obamova vláda učinila, aby dostala obě novinářky na svobodu, neboť zákulisní jednání o jejich propuštění probíhala na nejvyšší úrovni už od poloviny července.

Clintonová vyzvala africké státy, aby více bojovaly proti korupci

Martin DRTINA, moderátor:
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala africké státy, aby více bojovaly proti korupci, pokud chtějí investice od amerických podniků. Dnes v Keni zahájila 11denní cestu po subsaharské Africe. Jejím cílem je zlepšit bezpečnostní situaci a získat obchodní kontakty. Dosud je totiž největším investorem na černém kontinentu Čína, a to by Spojené státy chtěly do budoucna změnit.

Ondřej BOUDA, redaktor:
Podle Clintonové má Afrika šanci vytvořit díky novým technologiím vlastní zelenou revoluci a vyhnout se tak špinavým fázím rozvoje. Než se tak ale stane, musí tamní vlády odmítnout korupci a prosazovat vládu zákona. Jen takové země budou pro investory atraktivní. Zároveň během své cesty apeluje na africké státy, aby více dbaly na dodržování lidských práv. Zda si tím ale získá příznivce na kontinentu sužované občanskými konflikty, je diskutabilní. Číňané se na žádné nepříjemné otázky neptají a ochotně platí i úplatky. Jejich investice jsou proto zatím vítanější. Ondřej Bouda, Radiožurnál.

Chorvaté dnes slaví Den vítězství

Martin DRTINA, moderátor:
Chorvaté dnes slaví Den vítězství a vlastenecké vděčnosti. Připomínají si tak čtrnácté výročí osvobození poslední pětiny svého území. V Srbsku vzpomínají na tehdejší události s hořkostí, protože přes 200 tisíc Srbů tehdy opustilo své domovy.

Jaromír JANEV, redaktor:
Slavilo se po celém Chorvatsku, připomínal se především zisk skutečné a úplné nezávislosti na Srbsku a tehdejší Jugoslávii za režimu Slobodana Miloševiče. Hlavní oslavy se odehrály ve městě Knin v Dalmácii, který byl tehdy poslední baštou tamních Srbů a jeho dobytím se rozhodlo o vítězství chorvatské operace Oluja Bouře. V Srbsku si výročí připomínají jako smutnou stránku historie. Někteří uprchlíci dodnes bydlí v provizorních domovech a považují svůj nucený odchod za nespravedlnost. Jaromír Janev, Český rozhlas Balkán.

Na pařížském letišti hořel motor letadla

Martin DRTINA, moderátor:
Dramatické momenty dnes zažilo pařížské letiště Orly. Krátce před startem totiž začal hořet motor airbusu nízkonákladové společnosti Vueling se 175 lidmi na palubě. Cestující se zachraňovali sjezdem po skluzavkách.

Jan ŠMÍD, redaktor:
Letoun měl z Paříže namířeno do španělského Alicante. Poté, co se odpojil od rampy, začal airbusu hořet pravý motor, v letadle zavládla panika, ale posádka rychle spustila skluzavky a lidé se po nich dostávali ven z letadla, 8 z nich se jich přitom zranilo. Příčiny požáru nejsou známy. Podle prefektury regionu ValdeMarne nemusel být nikdo ze zraněných hospitalizován. Požár poškodil stroj jen částečně. Pro cestující bylo vypraveno náhradní letadlo. Z Paříže Jan Šmíd, Český rozhlas.

Správa KRNAP vyčíslila škody po přívalových deštích a vichřicích

Martin DRTINA, moderátor:
Na víc než 12 milionů korun vyčíslila Správa Krkonošského národního parku škody po nedávných přívalových deštích a vichřicích. Poškozených je 65 cest a turistických stezek na území parku a také koryta a břehy 4 vodních toků. V Krkonoších už několik týdnů platí omezení vstupu do některých lokalit. Správa národního parku každoročně brání nájezdům sběračů borůvek do volného terénu. Podle Radka Drahného ze správy parku je ale letos borůvek mnohem méně než v jiných letech.

Radek DRAHNÝ, Správa KRNAP:
Strážci Správy Krkonošského národního parku jsou v terénu prakticky každý den a v průběhu letních prázdnin se zejména v ranních hodinách zaměřují na dodržování tohoto omezení, tedy na nevstupování návštěvníků do volného terénu právě v souvislosti se sběrem borůvek. Letos žádné velké problémy se sběrači borůvek zatím nemáme.

Martin DRTINA, moderátor:
Zákaz vstupu do volného terénu v některých lokalitách Krkonošského národního parku platí až do 10. října. Turistických tras a cyklostezek se ale omezení netýká.

V Mánesu začne vzpomínkový večer Zítra Hirošima nezahyne

Martin DRTINA, moderátor:
Zítra Hirošima nezahyne takový název nese vzpomínkový večer, který začne už za hodinu v pražském Mánesu. Akce se uskuteční v předvečer 64. výročí atomového útoku na japonské město Hirošima. Jak Radiožurnálu potvrdila koordinátorka akce Ivona Novomestská, svůj vzkaz organizátorům poslal i starosta Hirošimy Tadatoši Akiba.

Ivona NOVOMESTSKÁ, koordinátorka akce:
On byl hlavně velmi potěšen, že i v Praze se konají vzpomínky na oběti hirošimské katastrofy a poslal nám vlastně vzkaz, který vyjadřuje obrovské díky za to, že i tak daleko od Hirošimy se na hirošimské vzpomíná.

autoři: mad , tpa
Spustit audio

Více z pořadu