Otevírat školy, když čísla rostou, by se mohlo vrátit jako bumerang, varuje epidemiolog Chlíbek
Plán vlády na návrat dětí do škol se komplikuje, vláda bude projednávat zrušení zakázky na antigenní testy, epidemiologickou situaci zhoršuje britská mutace. „První práce ukazují na to, že se déle množí na sliznicích, což znamená, že člověk s touto mutací může být déle nemocný, ale i déle vylučuje virus a snáze se šíří. Proto už je čas skončit s doma šitými rouškami a přejít na respirátory FFP2,“ říká epidemiolog Roman Chlíbek. Jak by řešil nedostupnost dětských respirátorů?
Související
-
Petr Šabata: Otevřít školy, nebo obchody? Úplně nesmyslná otázka
Pořád není jisté, jestli se aspoň maturanti vrátí za týden do škol. Nebo zda jim cestu zahradí špatná a stále se zhoršující epidemická situace.
-
Je jasné, že školy patří ke clusterům nákazy. Musíme děti testovat, říká exkoordinátor testování
Je čas zvažovat od března návrat žáků posledních ročníků do škol, nebo to v současné zhoršující se epidemiologické situaci není rozumné?
-
Ministerstvo nekomunikovalo, plán návratu do škol mohl být dávno hotový, tvrdí předseda odborů
Před návratem žáků do škol musí státní správa nejprve zajistit testování. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka by měla také distribuovat ochranné pomůcky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.