Je jasné, že školy patří ke clusterům nákazy. Musíme děti testovat, říká exkoordinátor testování Hajdúch

19. únor 2021

Vláda v pátek rozhodla, že obchody zatím zůstanou zavřené, nadále se ale počítá s otevřením škol postupně od 1. března. Imunolog Karel Drbal věří, že nový koronavirus se ve školách nešíří tak, jak se obecně míní. „Zavírání škol je velmi kontraproduktivní. Všechna kvalitní data mi dávají za pravdu, tedy že minimálně základní školy jsou prostorem velmi bezpečným.“ S tím ale nesouhlasí bývalý národní koordinátor pro testování Marián Hajdúch. 

„Především je třeba se na návrat studentů do škol připravit, tedy pravidelně testovat dostatečně citlivými testy. Ale epidemická situace se v tuto chvíli extrémně zhoršuje a jaká bude počátkem března, si netroufnu odhadnout,“ vysvětluje v Pro a proti ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého Hajdúch.

Čtěte také

„Je zcela jasné, že u nás školy, sociální a zdravotnická zařízení vždy patřily mezi nejčastější clustery nákazy,“ pokračuje. „Když se mateřské školy a 1. a 2. ročníky otevřely, tak od ledna pozorujeme v Čechách obrovský nárůst výskytu nákazy ve věkové skupině 0 až 9 let, který předtím nebyl. Případy ale nerostou ve skupině dětí 10 až 19 let, které jsou teď doma.“

Lékař dodává, že nelze jen tak přebírat statistická data jiných zemí a na jejich základě uvažovat o opatřeních v našem prostředí. „Je potřeba nahlížet a interpretovat jednotlivá fakta z jednotlivých zemí v kontextu situace a opatření v České republice.“

Drbal: Učitele jsme už měli očkovat

Imunolog Drbal ale namítá, že nejen data ze Švédska ukazují, že efekt zavření škol i lockdownů je marginální až žádný. „Otázka otevírání nebo zavírání škol ale nezávisí na testování, protože hlavně musíte mít jasný program hájit ohrožené skupiny. A ty jsou jasně definované, jsou to také ne všichni učitelé, ale jen ti, kteří jsou jsou v evidenci zdravotních pojišťoven.“

Čtěte také

„Tito lidé už dávno měli být očkováni. Státní strategie očkování zmiňovala učitele až ve druhé verzi a na jednom místě, ale to bylo od počátku jasné: i to málo vakcín, které se sem dostalo, mělo být dávno použito pro ochranu těchto skupin, včetně učitelů, ale ne všech, což zdůrazňuji.“

Imunolog proto žádá, aby při otevírání školy byla stanovena jasná pravidla. „Ale důležitější než vlastní testování, které lze dělat mnoha způsoby, je identifikovat ohnisko a testovat kolem něho velmi dobrým testem. To je přesně to, co Česká republika od začátku nezvládala a jsme v tom téměř nejhorší.“

Hajdúch: Bez očkování nevyhrajeme

Hajdúch připouští, že v polovině března by školy bylo možné otevřít. „Nesouhlasím ovšem s tím, že nemáme data ke školám. Víme, že poté, co se školy rozvolnily, nám výskyt onemocnění v těchto zařízeních stoupá. Data jednoznačně máme, ale to neznamená, že by návrat do škol nemohl být bezpečný. Mohl by být – za podmínky testování přiměřeně citlivými metodami.“

Čtěte také

„Druhá věc je, že v České republice se velká skupina obyvatel nebude bohužel chtít nechat očkovat. To je obrovská chyba. Pokud tyto občany nepřesvědčíme, tak bitvu s nemocí nevyhrajeme, zvlášť když situaci dále komplikují nové mutace viru,“ konstatuje Marián Hajdúch.

Imunolog zase upozorňuje, že není možné se dostat k datům Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). „Data tu tedy nejsou, jsou špatně schraňovaná, sbíraná a interpretovaná. A na základě nich se dají dělat jen špatná rozhodnutí,“ kritizuje nejen špatnou práci ÚZIS Karel Drbal.

Platí, že po onemocnění covidem-19 mají lidé po tři měsíce imunitu? Co přesně Beranovi vadí na ÚZIS? Dozvíte se v Pro a proti Karolíny Koubové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.