Otázky místo domněnek, já-formulace nebo pauza než odpovíte. Psycholog radí, jak na zdravou komunikaci

27. červenec 2022

Psycholog a psychoterapeut Tomáš Kvapilík se soustředí na partnerské vztahy. Proč nejčastěji selhává vzájemná komunikace? Jde dohromady práce psychologa a influencera na sociálních sítích? A jak tyto sítě narušují naši komunikaci? „Sociální sítě svádí k tomu, komunikovat osekaně, ale taky tam trávit čas, který by mohl být tráven kvalitněji v osobním kontaktu s druhým člověkem,“ popisuje Tomáš Kvapilík. Poslechněte si rozhovor Vladimíra Kroce.

Nepodceňujeme někdy neverbální komunikaci?

To jste mi nahrál, je to moje oblíbené téma. Výzkumy se liší v tom, jak velkou část neverbální komunikace z celkovou komunikace vlastně tvoří. Nejčastěji jsem našel průměr, že 2/3 komunikace je neverbální, pouze třetina probíhá verbálně.

Když si člověk s někým pouze píše maily nebo zprávu na messengeru, vzdává se tím pádem dvou třetin informací, které by jinak dostal, kdyby naproti tomu druhému seděl. V době, kdy začaly komunikaci dominovat zprávy přes e-maily, telefony a sociální sítě, začalo se na význam neverbální komunikace zapomínat.

6 zásad zdravé komunikace Tomáše Kvapilíka:

  1. Otázky místo domněnek. Zájem je důležitý oproti hodnocení a radám.
  2. Používat takzvanou „já-formulaci“. Formulovat komunikaci přes sebe: já cítím, já vidím, já si myslím.
  3. Dbát na bezpečí a důvěru. Respektovat hranice, netlačit, nehodnotit.
  4. Nezapomínat na význam neverbální komunikace. Nejen ji aktivně používat, ale taky z ní číst.
  5. Přizpůsobovat komunikaci druhému člověku. Nemlít si pořád jen to svoje.
  6. Dělat pauzy a dát si prostor, než odpovím.

Fungujete hodně na sítích. Nejsou to právě ony, co často vykolejí vzájemnou komunikaci?

Je to určité riziko. Člověk má tendenci dělat věci jednodušeji, rychleji. A sociální sítě k tomu svádí – komunikovat osekaně, ale taky tam trávit čas, který byste mohli trávit kvalitněji v osobním kontaktu s druhým člověkem. Jsou to pasti a rizika.

Čtěte také

Myslím si, že na první vlně se mnoho lidí spálilo, že jim to ukradlo vztah. Teď přichází druhá vlna a osvěta ohledně toho, že je potřeba taky trávit čas offline.

Vzdalují nás od sebe sociální sítě?

Může to tak být. Nevzdalují nás jenom jeden od druhého v partnerském vztahu, ale i od sebe samotného. Dejme si příklad: Zaseknu se na nějakém videu, na Instagramu, TikToku, YouTube, a vzdálím se sám od sebe – můžu zapomenout na to, že mám žízeň, hlad, že jsem potřeboval udělat něco jiného, že sedím na židli tak, že mě u toho bolí záda…

A tenhle proces se může úplně stejně dít ve vztahu: Chtěl jsem říct něco tomu druhému, zajímal jsem se o to, jaký měl den, ale pak tam sedím s mobilem a jsem odtržen od sebe i od druhého.

Jakou roli v partnerské komunikaci hraje sex?

Sex je nedílná součást partnerského vztahu. Myslet si, že tam nemusí být, je stejné, jako si myslet, že tělo nepotřebuje zažívání nebo dýchání.

Je dobré dodat, že sex není jenom o orgasmu nebo sexuálním styku, je také o intimitě a erotice, rozhovoru o sexu, o touhách…. To všechno k tomu patří. Když není možnost zrovna provádět sexuální styk, sexualita pořád může být přítomna a může být částečně uspokojena.

Jak vztahy ovlivnila pandemie? A na co bychom si v partnerských vztazích měli dávat pozor? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , agf

Související