Opraváři českého venkova. Nový reportážní seriál o lidech, kteří se starají o krajinu

Příměstskou džungli proměnili v Ostroff. Ze zarostlých bažin vznikla v Úněticích louka, pumptrack i sauna

V Úněticích u Prahy se místní před čtyřmi lety rozhodli zvelebit zarostlý prostor. Dnes tam mají rozlehlou louku pro obecní akce, pumptrack pro cyklisty, dvě tůně a u nich svou chloubu – dřevěnou saunu. Celému prostoru říkají Ostroff a slouží jako místo pro odpočinek všem. 

Oprýskaná prkna působí dojmem, že sauna stojí u malé tůně už desítku let. Opak je ale pravdou. Prkna jsou po severském způsobu opálená ohněm, nepotřebují nátěr a vydrží. Saunu vyzkoušeli místní poprvé letos, ale celý prostor se stal cílem vycházek místních lidí velice rychle.

Předtím to byla příměstská džungle, ukazuje rukou všude kolem Tomáš Kočiš. „Tady dřív tekl potok a stály mlýny. V padesátých letech ale komunisti potok přeložili asi o padesát metrů. Takže jsme přemýšleli, co s tím.“

Únětice leží blízko Prahy, nemají vlastní obecní pozemky a Kočiše napadlo, že by šel tento prostor využít. „Hodně nám ze začátku pomohla Nadace Via – s penězi i plánováním,“ vypráví.

Louka, tůně, jezírko

Místní proto založili Spolek pro obnovu únětické kultury, členové vyčistili a obnovili koryto potoku, vybudovali podél něj cestu a vysekali rákos na budoucí louku. Před dvěma lety louku oseli a začali pravidelně sekat a teprve potom na potoce vybudovali tůně, které slouží i jako koupací jezírko po sauně. Předsedkyní spolku je Kateřina Hájková.

Brigády a veřejná sbírka

„Nejdůležitější asi je, že se dali dohromady místní lidé. Na brigády chodí i padesát lidí. Ve veřejné sbírce jsme získali přes sto tisíc korun, pomohla nám nadace a samozřejmě přispěla i obec. Celkem nás to zatím stálo asi čtvrt milionu korun,“ říká tmavovlasá žena s brýlemi, která se nově stala i zastupitelkou.

Dosluhující starosta Vytiska uprostřed a zastupitelé Košič a Hájková

Stojí teď u pramene, u kterého vzniklo ohniště a především louka, kde se konají obecní akce pro děti i pro dospělé. „Rodiny, které se společné činnosti zapojily, dostaly k osetí každá kus louky,“ popisuje proces paní Kateřina.

Celou akci podle Tomáše Kočiše paradoxně posunula i epidemie covidu, protože lidé nechodili do kanceláří, pracovali doma a měli čas přiložit ruku ke společnému dílu. „To je důkaz, že za čtyři roky se dá zespodu něco, co tu obec obohatí díky nadšení a díky komunitě, která tu vznikla a funguje. „Je fascinující, že lidi do toho dali nejenom peníze, ale i svůj volný čas. To se moc nevidí,“ zdůrazňuje pan Tomáš.

Uděláme si to tady pěkné

To si chválí i Jakub Žalud, další aktivní člen spolku, který přišel uklidit do sauny po včerejším seanci. Vysypává popel s kamen a vysvětluje, co je třeba ještě udělat. Do Únětic se přistěhoval teprve před dvěma lety. „Jsem strašně rád, že jsem sem přišel. I kvůli tomu, že je tu taková komunita. Že si to tady uděláme pěkné,“ pochvaluje si.

Vybudováním Ostroffa ale nic nekončí, spíše začíná. „Louku je třeba dál sekat, koryto potoka čistit, pumptrack udržovat, nemluvě o sauně, kde budou chlapi dělat podlahu a pořád to zvelebovat. Je tady ale spousta lidí, kteří jsou ochotni obětovat svůj čas pro společnou věc, “ dodává spokojeně Kateřina Hájková.

Únětice leží několik kilometrů severovýchodně od Prahy a obec proslula jako archeologické naleziště. Ne koni 19. století tady lékař Čeněk Rýzner objevil pravěké pohřebiště z doby bronzové – později označované jako Únětická kultura.

autoři: Ľubomír Smatana , agf
Spustit audio

Související