Ondřej Havelka

16. říjen 2011

Má rád swing, dostihy, golf, anglické vozy, step, hudební divadlo, operu a vůbec vše, co je staré a archívní. Nedělní host Václava Žmolíka, hudebník a režisér Ondřej Havelka, je zkrátka skutečným gentlemanem. „Člověk se musí vnořit do sebe a povrchnosti, kterými vládne dnešní svět, nevnímat,“ usmívá se.

Pokukujete v hudbě, filmu i módě nostalgicky po dobách našich maminek a babiček? Pak by byl takový festival Vintage, který se nedávno konal ve Velké Británii, právě pro vás. Zahrál si na něm se svou kapelou Melody Makers i Ondřej Havelka.

„Festival je zaměřen na různé styly od 40. až do 70. let. Pro velký úspěch byl pořádán ve velké koncertní síni Royal Concert Hall. Každé patro budovy přitom bylo zaměřeno na jednu dekádu,“ popisuje hudebník. On sám vystoupil v patře zaměřeném na hudbu a životní styl 40. let.

Účast na netradičním festivalu si přitom Ondřej Havelka i zpětně velice pochvaluje. „Bylo krásné procházet jednotlivými patry – a jednotlivými dekádami – a potkávat například mátohy z 50. let. Nejvíc tam bylo lidí oblečených právě ve stylu 50. a 60. let.“

Na festivalu nechyběly ani speciální kosmetické salóny, v nichž si dámy mohly nechat vytvořit dobový účes i líčení. „Nádhera,“ neskrývá hudebník. Václav Žmolík se ho však zeptal i na mnoho dalšího. Co ho zaujalo na rokokové opeře? A proč je vlastně tak konzervativní a tradicionalistický?

Záznam celého rozhovoru s Ondřejem Havelkou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.