Olympiáda bude až napřesrok. Jak situaci vnímají naši sportovci?
Letní olympijské hry v Tokiu se kvůli pandemii koronaviru přesouvají na rok 2021. Definitivní rozhodnutí padlo v úterý dopoledne. Jak poslední týdny nejistoty prožívali čeští olympionici?
Čtěte také
Radiožurnál oslovil 34 sportovců, kteří mají téměř jistou účast na olympijských hrách. Šestnáct z nich by volilo odklad, deset hlasovalo pro olympiádu v původním termínu a osm sportovců nemělo jednoznačný názor.
„Člověk trénuje a udržuje se ve formě, aniž by věděl na co. To je na tom nejtěžší,“ popsal vodní slalomář Jiří Prskavec Radiožurnálu své pocity nejistoty ohledně termínu konání olympiády.
Zdraví, nebo medaile?
„Pokud Japonci hry odloží, budu jim věřit a brát to jako správné rozhodnutí pro zdraví závodníků i diváků,“ řekl Prskavec ještě před definitivním verdiktem Mezinárodního olympijského výboru.
K variantě odkladu se připojil také jeden z českých střelců Petr Nymburský: „V současné době se přikláním k variantě odložit olympijské hry z hlediska bezpečí a zdraví zúčastněných sportovců a jejich blízkých.“
Mezi těmi, kdo naopak doufali, že hry začnou 24. července podle plánu, patřil třeba rychlostní kanoista Martin Fuchsa: „Jsem rozhodně pro zachování termínu olympiády, protože každý člověk má v životě sny a olympijské hry a medaile z nich je ten můj. Ať se děje cokoli, stále makám a hledám způsoby, jak se co nejlépe do Tokia připravit.“
Čtěte také
Zabav se pohybem
Přípravu na olympijské hry do poslední chvíle nezanedbával nikdo z českých sportovců, byť v podmínkách karantény měli trénink na plánovaný vrchol sezóny značně ztížený.
Někteří čeští olympionici se zapojili do projektu #zabavsepohybem a na sociálních sítích se fanoušky snaží inspirovat, jak nouzový stav, který omezuje volný pohyb, přežít bez ztráty fyzické kondice, ale hlavně úsměvu a dobré nálady.
Bývalí olympionici jako třeba David Svoboda, Šárka Kašpárková nebo Jiří Ježek zase souhlasili s účastí v projektu České televize UčíTelka a stali se na deset minut učiteli tělocviku pro děti, které nemohou do školy.
Související
-
Olympiáda se přeceňuje, klidně bych ji zrušil, říká její vítěz a dnešní padesátník Lukáš Pollert
Bývalý vodní slalomář a dnes lékař slaví 50. Před lety sice vyhrál olympiádu, ale je k ní velmi kritický. „Humbuk kolem ní je mi protivný,“ říká v Olympijském podcastu.
-
Firmy nebudou mít kvůli koronaviru tolik peněz na sponzorování fotbalu, tuší Podaný z Bohemians
Místo trénování a hraní teď fotbalista Bohemians Jakub Podaný chodí běhat, posiluje a pečuje o dcery. Pandemie koronaviru podle něj bude mít na fotbal velký finanční dopad.
-
Výškař Sotomayor přišel kvůli bojkotu o dvě olympiády. „Okradený se necítím,“ hodnotí po letech
Kubánec drží světový rekord od roku 1993, kdy skočil 245 cm. Pokusy o jeho překonání byly zatím neúspěšné. Přitom nebýt politiky, mohlo být úspěchů nejspíš ještě víc…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka