Od narození Josefa Serinka uplynulo 125 let
Josef Serinek, známý jako „černý partyzán“, byl hrdina druhé světové války a významný partyzánský velitel. Po útěku z koncentračního tábora v Letech se přidal k odboji a vedl jednotku bojující proti nacistům a kolaborantským četníkům. Po válce se usadil ve Svitavách, kde provozoval hostinec U partyzána. Přestože obdržel několik vyznamenání, jeho příběh zůstal dlouho opomíjen.
„Deset minut jsme vyzváněli u příležitosti 125. výročí narození Josefa Serinka, vězně koncentračního tábora v Letech u Písku a následně velitele partizánského oddílu na Vysočině,” popisuje průběh vzpomínkové akce na černého partyzána aktivista a jeden z organizátorů akce Marcus Pape.
Čtěte také
Serinek byl jako Rom vězněm v koncentračním táboře Lety, odkud uprchl a dostal se na Vysočinu, kde se ho ujali tamní evangelíci. Spřátelil se s evangelickým farářem Otakarem Kadlecem a díky jeho podpoře pak založil partyzánský oddíl, který se významně zapojil do odboje a osvobozování naší vlasti.
„Josef Serinek se ke konci války přidal ke Českým bratrům, to je církev, která už tehdy měla zkušenosti s životem v ilegalitě. Od roku 1648 nemohli praktikovat svoje vyznání. Za protektorátu byli připraveni pomáhat ostatním.”
„Serinek strávil rok v lesích, procházel celý protektorát, dokud nenarazil na rodiny, u kterých našel zastání. A oni jej poprosili, aby se postaral o bývalé zajace Rudé Armády, kteří také pobývali v lesích.”
Serinkův oddíl přezdívaný Černý podnikal ozbrojené akce proti nacistům a jejich přisluhovačům. Mezi jejich nejznámější bojové akce patří útok na četnickou stanici v Přibyslavi, kde partyzáni zastřelili pět četníků zapojených do zavraždění generála Vojtěcha Luži.
„Šlo o vojenský rozkaz od dalšího odbojáře. Byla to odplata na zavraždění generála Luži přibyslavskými četníky.”
Zdeněk Serinek, vnuk Josefa Serinka, se dnes podílí na oživení odkazu a památky svého dědečka.
Čtěte také
„On od svého narození až do své smrti prožil všechno, co člověk prožít může. Bídu, byl sirotek, žil v lese pod plachtou, narodil se v cikánským voze, atd. Jeho život nebyl vůbec jednoduchý. Brzo osiřel, vychovávala ho jeho starší sestra. Žil určitý čas kočovným životem. Později, když měl rodinu, pět dětí, tak se usadili vlastně v Bohách. Od statkáře, u kterého pracoval, dostal materiál, pozemek a postavil si svůj první příbytek. Takže pak už byl “usazený”. A přesto ho ve 42 roce odvlekli do koncentráku.”
Připomenout si odkaz Josefa Serinka přišel během vzpomínkové akce v kostele U Salvátora také Milan Farkaš.
„On byl člověkem, který něco pro naši společnost dělal. Bojoval, nasazoval svůj život. V koncentračním táboře v Letech u Písku přišel o rodinu. Zapojil se do odboje. Já si takových lidí velice vážím, to jsou pro mě velcí hrdinové.”
Serinek své vzpomínky nadiktoval historiku Janu Tesařovi, což se stalo základem pro knihu Česká cikánská rapsodie. Jeho památku dnes připomíná pamětní deska ve Svitavách a památná lípa vysazená na jeho počest.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Žádný kyberútok, technické problémy. Úřady mírní vysvětlení, proč nezveřejnily kritizovanou vyhlášku
-
Ukrajinci proruské kandidáty nezvolí. Kyjev řeší, jak uspořádat volby, pokud nastane příměří
-
Klíč ke konci války leží v Moskvě. Dokud Rusko bude chtít válčit, Spojené státy nic neudělají, míní expert
-
Izrael používá blokádu jako zbraň. Zásoba potravin a léků v pásmu Gazy vydrží tak měsíc, říká zpravodaj