Ocel, hliník? Ne. Hongkongská lešení jsou z bambusu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Hongkongu nepotřebují komiksové hrdiny, aby se jim proháněli městem. Mají své pavoučí muže
0:00
/
0:00

Víte, co spojuje takzvané pavoučí muže a lešení? Odpovědí je bambus. Tuto rostlinu totiž ve východní a jihovýchodní Asii využívají ve stavebnictví. Konkrétně z ní staví lešení. Dělníci, kteří po lešení z bambusu lezou, získali právě kvůli tomu přezdívku pavoučí muži.

Možná jste už viděli tu fotografii, ze které se točí hlava. Partička chlapů, kteří sedí na traverze budoucího mrakodrapu v New Yorku. V Hongkongu staví výškové budovy jinak. Pomocí lešení je postaví, a když budovy doslouží, tak je pomocí lešení i postupně rozebírají.

Dodnes se přitom hongkongská lešení staví z bambusu. Tenhle přírodní materiál nevytlačila ocel ani umělá hmota, i když se pracuje ve více než stometrových výškách. A v takovém bambusovém houští se bez žebříků nebo schodů prohánějí pavoučí muži.

Nákladní auto s dostatečným úložným prostorem, tisíce nylonových stahovacích pásků a bambusové tyče. To vše patří k nezbytné výbavě takzvaných pavoučích mužů, na které v Hongkongu narazíte doslova na každém rohu. Pochopitelně nesmím zapomenout na jejich odvahu, které mají na rozdávání.

Jak už to ve stavebnictví bývá, lešení se musí dostavovat za pochodu

Pavoučí muži nemají nouzi o práci, je jich přitom 1900

„Strach nemám. Dělám tuhle práci už 15 let, nikdy se mi však nic nestalo. Samozřejmě začátky nebyly jednoduché, ještě jsem to neměl, jak se říká, v ruce. Nebezpečné povolání to však podle mě není,“ říká mi Kerry Wong, 45letý lešenář, který se právě chystá lézt do závratných výšin, konkrétně do zhruba 200 metrů nad zemí. Přiznám se, že mně se jen při pohledu vzhůru zatočila hlava, pro lešenáře-specialisty jde však o každodenní chléb.

„Když už jsem si to jednou vybral, chci v tom pokračovat. Práce je pořád dost a dost, jak vidíte, v Hongkongu se výškové domy staví jak na běžícím pásu. A stejně tak nás často potřebují při opravách nebo demolicích starých budov,“ dodává Kerry.

V Hongkongu jsou výškové budovy oblíbené, proto není divu, že se 1900 pavoučích mužů uživí

V bývalé britské kolonii se totiž mrakodrapy, které už dosloužily, bourají tak, že se postupně rozeberou. Odshora dolů, tedy žádným odstřelem.

Kerry Wong je dnes jedním z téměř 1900 lešenářů, kteří toto tradiční povolání vykonávají. Jejich ruce a dovednosti jsou zapotřebí i v 21. století, stejně jako bambusové tyče. Přitom už před padesáti lety mnozí odborníci předpokládali, že bambus bude zcela nahrazen ocelí a hliníkem.

Bude i do budoucna bambusu dostatek?

„Bambus je tvrdý a pevný jako ocel. Navíc je oproti ní lehký a též stabilní. Podívejte, stačí ho tady na chodníku postavit, zapřít a pak už k němu jen přivazovat další. Žádné náročné konstrukce. A naše lešení neobsahuje ani žádné lávky nebo schody,“ ukazuje mi Kerry, zatímco jeho kolegové už šplhají několik desítek metrů nad námi. Nejsou ani připoutáni, jen jednu nohu mají vždy jakoby obmotanou kolem tyče. Přezdívku pavoučí muži si oprávněně zaslouží.

„Za den si vydělám 800 hongkongských dolarů. První roky po škole to bylo samozřejmě míň. Tehdy jsem neměl ani polovinu z toho. Přesto jde o celkem slušně placenou práci. Otázkou, která se mi teď ale hodně často honí hlavou, je, zda bude i do budoucna dostatek bambusu. Bez něho bychom přišli o všechno,“ neskrývá pavoučí muž ve středních letech obavy.

Banky, hotely, kanceláře. Všechno staví v Hongkongu do výšky. Dokonce i autobusy mají dvojpatrové

Bambus je pro stavitele z Hongkongu životně důležitý

Plat nemá špatný, v přepočtu dostává dva tisíce korun denně. Problém je však podle Kerryho v úbytku bambusových lesů v Číně. Bambusové lešení je totiž možné použít maximálně dvakrát, pak je zapotřebí nové.

Určitou výhodou však je, že bambus patří mezi nejrychleji rostoucí rostliny na planetě. Některé z jeho druhů mohou za den vyrůst až o 60 centimetrů. I díky tomu se využívá v mnoha dalších odvětvích. V Kambodži sloužil i k výrobě dopravních prostředků, na Filipínách je zase možné svézt se na bambusovém jízdním kole a sběratelé starých gramofonů dobře vědí, že hrací jehly byly také vyráběny z bambusu.

Bambus se používá leckde, ale pro hongkongské stavitele je životní nutností

Pro hongkongské lešenáře je však jeho dostatek doslova životní záležitostí, tím spíše, když jejich řady ročně rozšíří dalších zhruba sedm zájemců o toto nebezpečné zaměstnání. A pro všechny z nich má Kerry Wong důležitou radu: „Nikdy se nedívej dolů.“


Zvětšit mapu: v Hongkongu pracuje 1900 pavoučích mužů

autor: mir
Spustit audio