Nový mrazivý rekord na Zemi má hodnotu minus 93,2 stupně Celsia
Na Antarktidě, v oblasti věčného ledu, naměřili vědci rekordní mráz minus 93,2 stupně Celsia. Údaj získaný satelitním měřením pochází ze srpna roku 2010. Vědci ho zveřejnili až teď na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku.
Údaje jsou ale zatím jenom předběžné, jak Radiožurnálu potvrdil klimatolog Pavel Prošek z Masarykovy univerzity v Brně:
„Musíme si uvědomit, že jde o měření prováděné ze značné vzdálenosti. To znamená, každé takové měření je zatíženo určitou chybou, a navíc v konfrontaci s meteorologickými měřeními se neměří teplota atmosféry, měří se buď teplota zemského povrchu nebo se měří horní hranice oblačných systémů,“ přiblížil klimatolog.
To, že údaje ze satelitů z léta 2010 byly zveřejněny s více než tříletým zpožděním, Prošek vysvětluje nutností je důkladně analyzovat:
„Je potřeba je verifikovat, je potřeba je porovnat s dalšími zdroji informací o stavu atmosféry, je potřeba je porovnat s pozemními měřeními z okolních stanic. A to se musí provádět za delší časové období, čili používá se k tomu statistická analýza větších datových souborů. Proto to zpoždění,“ objasňuje Prošek.
Předchozí mrazivý rekord - minus 89,2 stupně Celsia - naměřila před třiceti lety ruská výzkumná stanice Vostok. Aktuální rekord je ale z jiného místa na Antarktidě, z hřebene Východoantarktické plošiny. Podle Proška jde o prostor blízko takzvaného pólu nedostupnosti, tedy oblasti výskytu nejnižších antarktických teplot.