Ve válce: Už dva roky Ukrajina čelí ruské agresi. Poslechněte si seriál Martina Dorazína
Válka jako filmový přelud. V létě se v Dněpru vzpomínalo na předválečný život a připravovalo na tuhou zimu na frontě
Válka se po dvou letech bojů stala běžnou součástí lidských životů. V Dněpru, kam se stáhlo mnoho lidí z nejhůře napadených oblastí, jakoby válka byla přeludem a v létě tu na ulicích kypěl bezstarostný život. Mladí lidé popisují, jak si zvykli na letecké poplachy, dobrovolnice pořádají dobročinné akce, aby podpořily vojáky na frontě.
Horké léto minulého roku. V centru Dněpru to vypadá, jakoby válka byla filmovým přeludem a na ulicích kypí bezstarostný život.
Vzpomínky na začátek války
V centru se baví hloučky místní mládeže. Mezi nimi je i Slávek, který studoval v Česku v Brně na Vysokém učení technickém. „Když byla Ukrajina napadena, musel jsem se vrátit a teď tady pracuji,“ popisuje Slávek poslední roky svého života. „Původně jsem z Charkova, ale po začátku války jsem musel odejít.“ Povoláním počítačový analytik se omlouvá za špatnou češtinu, kterou nemluvil už několik let.
Čtěte také
Spolu s kamarádem Maximem dále vzpomínají, jak na začátku války každé ráno stěhovali mámu do bunkru. Přetože byl Charkov těžce napadený, mysleli si, že konflikt za pár týdnů skončí. Ale když pak viděli první ruská letadla, začalo jim být jasné, že válka bude těžká a dlouhá. Na letecké poplachy už jsou zvyklí a berou je odevzdaně.
Podpora fronty
Na nábřeží řeky Dněpru je v letním horku příjemný chládek. Před hotelem Dněpr se koná dobročinná akce, kterou pořádá Asociace rodin padlých ukrajinských hrdinů a Koordinační štáb pomoci ukrajinské armádě v Dnipru.
Čtěte také
Koordinátorka Julia Dmitrová popisuje, co vše se na dobročinném jarmarku děje. „Blíží se podzim a zima, armáda bude potřebovat generátory, také plánujeme zakoupit nové drony a zorganizovat výrobu zimní uniformy. Ukazujeme tu, jak vyrábíme maskovací sítě a pořádáme kurzy taktické medicíny,“ vyjmenovává aktivity. Na akci je přítomen také evakuační oddíl dívek, které každý týden vyrážejí na frontu zachraňovat lidi.
K zakoupení jsou tady jarmareční dobroty nebo perníky, které vyrobily postižené děti. Dobrovolnice z výtěžku nakoupí nebo ušiji zimní oblečení vojákům na frontu. A těm se právě teď moc hodí.
Související
-
Probuzení do války
Ruská armáda překročila 24. února 2022 ukrajinské hranice. Martin Dorazín v tu chvíli řešil, zda je bezpečné zůstat v Mariupolu, nebo se s kolegy novináři vydat na cestu.
-
Tudy prošla válka. Reportáže Martina Dorazína z míst, které válka změnila k nepoznání
Před rokem Rusko napadlo Ukrajinu. Atmosféru těsně před začátkem války a po něm v Charkově časosběrně zaznamenal Martin Dorazín, zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině.
-
Válka na Ukrajině je jiná než ostatní, které jsem zažil, popisuje oceněný zpravodaj Martin Dorazín
Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky dnes získal Martin Dorazín, který působí na Ukrajině jako válečný zpravodaj Českého rozhlasu. „Je to úplně jiný typ války,“ říká.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.