Ve válce: Už dva roky Ukrajina čelí ruské agresi. Poslechněte si seriál Martina Dorazína
Mariupol dva roky po začátku války. Zničené domy, do kterých se stěhují Rusové, popisuje poradce starosty
Jak vypadá ukrajinské město Mariupol dva roky po válce? Ze dvou a půl tisíce velkopodlažních domů, které zde před invazí Ruska stály, bylo přinejmenším tisíc z nich rozbombardovaných. „Částečně obyvatelné bytovky, které se zvenku opravují, ale vevnitř jsou spálené a prázdné, se podobají Potěmkinovým vesnicím,“ komentuje situaci ve městě poradce starosty Petr Andrjuščenko. Ten věří, že se do svého města, dříve či později, vrátí.
Zpěv a hra na kytaru. Brzy před východem slunce, ale východisko žádné, zpívala si mariupolská mládež v polovině února 2022. Za pár dní začal útok na město a dlouhé obléhání, které si vyžádalo tisíce mrtvých a zraněných.
Život jde dál
Ještě ve svobodném Mariupolu o hrozící katastrofě hovořil poradce starosty Petr Andrjuščenko. „Velké hoře jsme si prožili už v roce 2015, kdy Rusko zaútočilo na východní předměstí. Když útoky přijdou, není panika k ničemu. Rusko buď zaútočí, nebo ne, není to důvod, aby se život zastavil,“ pragmaticky shrnoval mimořádnou každodennost obyvatel Mariupolu.
Čtěte také
Za pár dní, 24. února ráno, se ozvala dělostřelecká palba a nezadržitelně se blížila k městu.
Vrátíme se domů
Po dvou letech Petr Andrjuščenko o situaci v Mariupolu hovoří znovu. Tentokrát ale z Dněpru, kam z obléhaného města uprchl. „Z půl milionu původních obyvatel Mariupolu ve městě zůstalo na 70 tisíc lidí, převážně důchodců. Do našich domů se nastěhovalo 75 tisíc Rusů včetně vojáků a na jaře očekáváme prudký nárůst Rusů,“ shrnuje Andrjuščenko současnou situaci.
Podle něj se počet Rusů v okupovaném městě na jaře zdvojnásobí, a to přesto, že komfort je nečeká. „Nenajdete dům, ve kterém by normálně fungovalo vytápění, elektřina, voda. Pokud nějaká voda teče, rozhodně není pitná, je to hustá, žlutá tekutina,“ přibližuje drsné podmínky v Mariupolu.
Přesto Andrjuščenko věří, že se domů vrátí, stejně jako každý Mariupolan. „Je velkou otázkou, kdy se tak stane, ale věřím, že se vrátím,“ nevzdává se naděje.
Související
-
Probuzení do války
Ruská armáda překročila 24. února 2022 ukrajinské hranice. Martin Dorazín v tu chvíli řešil, zda je bezpečné zůstat v Mariupolu, nebo se s kolegy novináři vydat na cestu.
-
Tudy prošla válka. Reportáže Martina Dorazína z míst, které válka změnila k nepoznání
Před rokem Rusko napadlo Ukrajinu. Atmosféru těsně před začátkem války a po něm v Charkově časosběrně zaznamenal Martin Dorazín, zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině.
-
Válka na Ukrajině je jiná než ostatní, které jsem zažil, popisuje oceněný zpravodaj Martin Dorazín
Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky dnes získal Martin Dorazín, který působí na Ukrajině jako válečný zpravodaj Českého rozhlasu. „Je to úplně jiný typ války,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.