Ve válce: Už dva roky Ukrajina čelí ruské agresi. Poslechněte si seriál Martina Dorazína

Mariupol dva roky po začátku války. Zničené domy, do kterých se stěhují Rusové, popisuje poradce starosty

Jak vypadá ukrajinské město Mariupol dva roky po válce? Ze dvou a půl tisíce velkopodlažních domů, které zde před invazí Ruska stály, bylo přinejmenším tisíc z nich rozbombardovaných. „Částečně obyvatelné bytovky, které se zvenku opravují, ale vevnitř jsou spálené a prázdné, se podobají Potěmkinovým vesnicím,“ komentuje situaci ve městě poradce starosty Petr Andrjuščenko. Ten věří, že se do svého města, dříve či později, vrátí. 

Zpěv a hra na kytaru. Brzy před východem slunce, ale východisko žádné, zpívala si mariupolská mládež v polovině února 2022. Za pár dní začal útok na město a dlouhé obléhání, které si vyžádalo tisíce mrtvých a zraněných.

Život jde dál

Ještě ve svobodném Mariupolu o hrozící katastrofě hovořil poradce starosty Petr Andrjuščenko. „Velké hoře jsme si prožili už v roce 2015, kdy Rusko zaútočilo na východní předměstí. Když útoky přijdou, není panika k ničemu. Rusko buď zaútočí, nebo ne, není to důvod, aby se život zastavil,“ pragmaticky shrnoval mimořádnou každodennost obyvatel Mariupolu.

Čtěte také

Za pár dní, 24. února ráno, se ozvala dělostřelecká palba a nezadržitelně se blížila k městu.

Vrátíme se domů

Po dvou letech Petr Andrjuščenko o situaci v Mariupolu hovoří znovu. Tentokrát ale z Dněpru, kam z obléhaného města uprchl. „Z půl milionu původních obyvatel Mariupolu ve městě zůstalo na 70 tisíc lidí, převážně důchodců. Do našich domů se nastěhovalo 75 tisíc Rusů včetně vojáků a na jaře očekáváme prudký nárůst Rusů,“ shrnuje Andrjuščenko současnou situaci. 

Podle něj se počet Rusů v okupovaném městě na jaře zdvojnásobí, a to přesto, že komfort je nečeká. „Nenajdete dům, ve kterém by normálně fungovalo vytápění, elektřina, voda. Pokud nějaká voda teče, rozhodně není pitná, je to hustá, žlutá tekutina,“ přibližuje drsné podmínky v Mariupolu.

Přesto Andrjuščenko věří, že se domů vrátí, stejně jako každý Mariupolan. „Je velkou otázkou, kdy se tak stane, ale věřím, že se vrátím,“ nevzdává se naděje. 

autoři: Martin Dorazín , zup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.