Alois Rašín, otec české měny

Poklady první republiky z domu Aloise Rašína. Dřevěný nábytek, knihovna a smutné vzpomínky

Největší audioportál na českém internetu

Pracovna Aloise Rašína | Foto: Miloslav Hamřík, Český rozhlas, Český rozhlas

Tragická historie rodiny Rašínů (2. díl z 3)

V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku československé měny – koruny. Název pro platidlo nového samostatného státu vymyslel Alois Rašín, který byl prvním ministrem financí a vedl měnovou reformu. V roce 1923 zemřel v důsledku atentátu, který na něj před domem v Žitné ulici spáchal anarchokomunista.

V tomto domě přes deset let žil a také pracoval. Zde byla jeho advokátní kancelář a vyrůstaly tu generace jeho potomků.

Čtěte takéProjděte se celým domem sami v naší virtuální prohlídce

Reportérku Radiožurnálu provedla pravnučka Aloise Rašína, Karolina Breitenmoser-Stransky. A připojila také své vzpomínky. Například o urnách… V 50. letech nesměli mít její praděd Alois a dědeček Ladislav vlastní hroby. Nový režim totiž nerad připomínal pravicové politiky první republiky. „Rodiče měli salón a v něm byly posmrtné masky, posmrtné ruce, no a u babičky byly urny,“ popisuje Karolina.

Uložit urny do rodinné hrobky směla rodina znovu až v 80. letech, dopsat na ni jména obou mužů mohli ale až po pádu totalitního režimu.

Mnoho věcí z domu během času zmizelo – někdy vědomě, jindy tak nějak samo. To se stalo například s knihovnou Aloise Rašína, s jeho sbírkami, dokumenty i dopisy. „Ty moje babička koncem 70. let věnovala Archivu Národního muzea, protože měla starost o to, co by se s nimi mohlo stát.“ Hodně knih odešlo z domu v 80. letech a jejich osud je neznámý.

Poslechněte si vyprávění paní Karoliny:

A v domě je také několik portrétů Aloise Rašína. Jeho pohled na plátně má na lidi i dnes vliv. Jaký? Poslechněte si další reportáž.

autoři: Michaela Vetešková , had

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.