Alois Rašín, otec české měny

Pravnučka Aloise Rašína: Dědeček se na obraze tváří velice přísně. A tak putuje do České národní banky

Předchozí díl
Následující díl

V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku československé měny – koruny. Název pro platidlo nového samostatného státu vymyslel Alois Rašín, který byl prvním ministrem financí a vedl měnovou reformu. V roce 1923 zemřel v důsledku atentátu, který na něj před domem v Žitné ulici spáchal anarchokomunista.

V tomto domě přes deset let žil a také pracoval. Zde byla jeho advokátní kancelář a vyrůstaly tu generace jeho potomků. A právě teď se v něm také nachází jeho obraz.

Čtěte takéProjděte se celým domem sami v naší virtuální prohlídce

Ten byl dokončen až po Rašínově smrti. Razantní politik se na něm tváří přísně. Ani se není co divit, že heslem tohoto muže – prvního československého ministra financí – bylo Pracovat a šetřit!

Jenže do domácí atmosféry se jeho pohled příliš nehodí. „Mám trošku potíž s tím, že se tak na mě dívá,“ usmívá se ekonomova pravnučka Karolina Breitenmoser-Stransky. Obraz se tedy rozhodla půjčit České národní bance. Tam bude otec české měny, který na počátku nového státu vymyslel i jméno koruna, na českou ekonomiku nadále dohlížet.

Prohlédněte si portrét Aloise Rašína:

A jak to v rodinném domě vypadá dnes? Projděte ho sami ve virtuální prohlídce podívejte se na fotogalerii!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová