Alois Rašín, otec české měny

Poklady první republiky z domu Aloise Rašína. Dřevěný nábytek, knihovna a smutné vzpomínky

V letošním roce si připomínáme sto let od vzniku československé měny – koruny. Název pro platidlo nového samostatného státu vymyslel Alois Rašín, který byl prvním ministrem financí a vedl měnovou reformu. V roce 1923 zemřel v důsledku atentátu, který na něj před domem v Žitné ulici spáchal anarchokomunista.

V tomto domě přes deset let žil a také pracoval. Zde byla jeho advokátní kancelář a vyrůstaly tu generace jeho potomků.

Čtěte takéProjděte se celým domem sami v naší virtuální prohlídce

Reportérku Radiožurnálu provedla pravnučka Aloise Rašína, Karolina Breitenmoser-Stransky. A připojila také své vzpomínky. Například o urnách… V 50. letech nesměli mít její praděd Alois a dědeček Ladislav vlastní hroby. Nový režim totiž nerad připomínal pravicové politiky první republiky. „Rodiče měli salón a v něm byly posmrtné masky, posmrtné ruce, no a u babičky byly urny,“ popisuje Karolina.

Uložit urny do rodinné hrobky směla rodina znovu až v 80. letech, dopsat na ni jména obou mužů mohli ale až po pádu totalitního režimu.

Mnoho věcí z domu během času zmizelo – někdy vědomě, jindy tak nějak samo. To se stalo například s knihovnou Aloise Rašína, s jeho sbírkami, dokumenty i dopisy. „Ty moje babička koncem 70. let věnovala Archivu Národního muzea, protože měla starost o to, co by se s nimi mohlo stát.“ Hodně knih odešlo z domu v 80. letech a jejich osud je neznámý.

Poslechněte si vyprávění paní Karoliny:

A v domě je také několik portrétů Aloise Rašína. Jeho pohled na plátně má na lidi i dnes vliv. Jaký? Poslechněte si další reportáž.

autoři: Michaela Vetešková , had
Spustit audio