Nízkopříjmoví Američané přišli o podporu po covidu. Proto nevolili demokraty, míní sociolog Prokop
Proč demokraté ztratili nízkopříjmové voliče? Ačkoli mzdy Američanům už rostou rychleji než inflace, loňským rokem skončily programy zavedené při pandemii covidu, které z chudoby vytáhly mj. 8 milionů dětí. „Programy byly možná moc ambiciózní, a když je necháte vyprchat v posledním roce, tak se reálně zhorší životní úroveň. Myslím si, že za toto byli potrestaní,“ spojuje sociolog Daniel Prokop výsledek voleb s omezením rozšířených slev na poplatníka či zdravotního pojištění.
Související
-
Prokop: Dopady krize jsme měli lépe rozložit. Lidé silně zasažení inflací nevidí smysl demokracie
V Česku panuje mýtus, že lidé bez kapitálu jsou sympatizanty autoritářské vlády, podle sociologa Daniela Prokopa ale spíš rezignovali na smysl demokracie.
-
„Do roka bude benzín za polovic,“ věří Kaliforňan. Konzervativce oslovily Trumpovy ekonomické sliby
Harrisová jasně zvítězila jen v několika státech, ale ani nejlidnatější Kalifornie jí k celkovému vítězství nepomohla. Ani v Kalifornii pro ni nehlasovali zdaleka všichni.
-
Máme obrovsky zdaněny částečné úvazky, upozorňuje sociolog. Daří se vládě plnit její program?
Na splnění slibů ze svého programového prohlášení má vláda Petra Fialy (ODS) už jen rok. Jak si vede v oblastech, jako je zaměstnanost nebo školství?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.