Nepotkal jsem provozovatele, který by solární elektrárnu neměl v pořádku, říká Martin Sedlák

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Solární panely (ilustrační foto)

Celkem 56 trestních oznámení rozdal Energetický regulační úřad kvůli chybám při spouštění nových solárních elektráren. Výsledky kontrol prý ukazují na vážné selhání státu. Problémy kontrola zjistila u všech 183 prověřovaných zařízení – včetně těch, která patří skupině ČEZ. Některé elektrárny zřejmě vůbec neměly získat povolení k provozu.

Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost není ani tak zajímavý samotný počet podaných trestních oznámení jako spíš to, že Energetický regulační úřad přiznal, že chyby, k nimž došlo, mohou jít i na jeho vlastní konto.

„Ve včerejším mediálním výstupu Energetického regulačního úřadu není specifikováno, že by se pochybení měli dopustit samotní provozovatelé solárních elektráren,“ poukazuje v rozhovoru s Veronikou Sedláčkovou.

Čtěte také

Může se stát, že elektrárny, u nichž se prokáže, že získaly původní licenci neoprávněně, o ni nyní přijdou? „Celý právní krok má několik fází,“ upozorňuje Martin Sedlák, že to rozhodně nebude tak jednoduché. „Provozovatel se může odvolat proti postupu daného úřadu a následně ho napadnout u správního soudu.“

„Já osobně jsem se zatím nesetkal s provozovatelem, který by svou solární elektrárnu neměl v pořádku,“ přidává vlastní zkušenost. „Jde o lidi, kteří investovali do obnovitelných zdrojů, protože chtěli pomoci České republice snižovat emise a spotřebu fosilních paliv.“

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: als , ves
Spustit audio