Nenechte se ošálit plastovým obalem! Několik důvodů, proč si koupit jogurt ve skle

3. leden 2016
Glosa Pavla Maurera

Některé jogurty chutí připomínají ledacos, ale jogurt rozhodně ne. Který je ten pravý – ve skle, nebo jogurt v barevném plastovém kelímku, u kterého nevidíte, co je vlastně uvnitř?

Moje dítě se mě nedávno zeptalo, proč mám tolik rád jogurt ve skle, a ne v plastu? Pár důvodů by se určitě našlo.

Nejdříve je tu vzpomínka na dobu hlubokého socialismu, kdy v obchodech byly k mání pouze a jedině jogurty ve skle a vždy jen dva druhy: Jeden s červeným, většinou jahodovým džemem na dně, a druhý s oranžovožlutou, převážně meruňkovou náplní.

Jogurty byly vždy v baculatých vratných lahvičkách z poměrně tlustého skla, jogurt se z nich docela snadno doloval a úzké hrdlo zabraňovalo, aby se cokoli zbytečně vyplýtvalo. V mých, lehce sentimentálních vzpomínkách byl tento jogurt vynikající, hutný, a když jsem v lahvičce pořádně promíchal ovocné pyré nebo džem, náramně jsem si pochutnal.

Čtěte také

Nepamatuji se, že by tehdy bylo víc jogurtů na výběr. Maminka mne jednoduše poslala do krámu – kup dva červené a dva oranžové – a bylo rozhodnuto.

Opravdové kousky ovoce

Dnes jsem v supermarketech v podstatě dennodenně zahlcen tolika jogurtovými variantami, že mi jde hlava kolem. Když jsem se nedávno snažil vyškrábat z plastového kelímku poslední zbytky borůvkové hmoty, uvědomil jsem si, že obal je úmyslně designován tak kostrbatě hlavně proto, aby produkt objemově vypadal větší, než ve skutečnosti je… A to mě děsí!

Jednak, leccos přijde díky prapodivným nepraktickým tvarům nazmar, ale navíc se cítím jako zákazník ošálen záludným designem, který slibuje větší obsah, než jaká je pravda.

jogurty, mléčné výrobky v prodejně

Určitě jste si všimli, že někteří výrobci se ke skleněným jogurtovým lahvičkám znovu vracejí. Jsou to často jogurty kozí, ovčí, nebo bio – každopádně se tyto výrobky tváří, že jsou zdravější a chutnější, což je většinou pravda.

Mě na tom nejvíc baví, že vidím hmotu uvnitř. Dá se odhadnout tučnost, konzistence, také jasně vidíte, zda jsou ve skle opravdové kousky ovoce a že nejsou pouze pěkně namalovány na plastovém obalu. Ten totiž snese vše a může vás velmi okouzlit svým exteriérem, zatímco interiér, tedy obsah, bývá často velkým jogurtovým zklamáním.

autor: Pavel Maurer
Spustit audio