Nelze zpochybnit pravomoc samosprávy určovat, co má nebo nemá stát na náměstí, míní Zdeněk Hřib

Na takovou stavbu, jako je Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí, byl měl být širší konsensus, který přetrvá déle než pár let. Říká to pražský primátor Zdeněk Hřib, který by si dokázal představit i referendum, které by o této otázce rozhodlo. „To by mělo větší váhu než rozhodnutí zastupitelstva,“ vysvětluje.

Podle Zdeňka Hřiba má být právě samospráva suverénem v tom, co se má a co se nemá umístit na náměstí. „Je zde jasné usnesení zastupitelstva hlavního města Prahy z roku 2017, které zaúkolovalo Radu v tom, že ten sloup tam stát nemá,“ říká s tím, že on jako člen Rady je vázán usnesením zastupitelstva.

Čtěte takéPrimátor Hřib: Na umístění repliky Mariánského sloupu neměl sochař Váňa právo

Zdůrazňuje také, že snahy o stavbu Mariánského sloupu jsou opakovaně doprovázeny protiprávním jednáním. Dalším problémem je, že celá záležitost budí velkou kontroverzi, štěpí společnost a z toho titulu nemůže být aktem smíření.

„Z mého pohledu je zjevné, že to je především symbol porážky myšlenky tolerance,“ vysvětluje s tím, že takto sloup vnímá nemalá část veřejnosti.  

Moderátor Tomáš Pancíř v té souvislosti připomíná, že Společnost pro obnovu Mariánského sloupu disponuje stavebním povolením. To je ale podle Hřiba pouze osvědčením od státu o tom, že stavba neporušuje požární a hygienické předpisy.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy je nejvyšším orgánem a rozhodlo tak, jak rozhodlo,“ uzavírá.

Jak pevná je koalice, která vládne hlavnímu městu? A kdy se bude platit mýtné za vjezd do centra Prahy?

autoři: Tomáš Pancíř , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová