Nejstrmější lanovka na světě, futuristická visutá dráha nebo dračí skok: vydejte se za adrenalinem na švýcarskou Dračí horu
Hora s kloboukem, tak by se asi nejlépe dal přeložit název vrcholu čnícího nad švýcarským Luzernem. Ale lépe zní Dračí hora, jak je Pilatus také přezdíván. Turisty na vrchol vysoký přes dva tisíce metrů láká úžasný výhled na Luzernské jezero, ale také možnost adrenalinové zábavy. K cestě si můžete vybrat historickou nejstrmější zubačku na světě nebo naopak futuristickou visutou lanovku pojmenovanou Dračí jízda.
Díky zarputilosti konstruktéra, curyšského inženýra Eduarda Lochera, překonává nejstrmější zubačka na světě převýšení 1635 metrů už 131 let.
„Má dvě horizontální ozubená kola, speciální ozubnicový systém, kdy do sebe dvě kola zapadají a pod tím je kolo normální. Celá trasa 4,6 kilometrů je na zdi, aby udržela maximální stoupání 48 procent,“ vysvětluje Čechošvýcarka Šárka Risch z managementu pilatuské železnice.
Brždění zpomaluje
Společnost chystá modernizaci historické zubačkové dráhy. „Současné vagóny jsou z roku 1937, kdy byla zubačka elektrifikována. A jezdíme v taktu čtyřiceti minut, dole se musí víc brzdit a je to náročnější.“
Cesta nahoru trvá půl hodiny, dolů čtyřicet minut, přičemž po modernizaci by se měla v obou směrech asi o deset minut zkrátit.
Jak pomalu stoupáme do strmého svahu, vrchol hory se pozvolna halí do oblaku. Po dracích zatím ani slechu, natož vidu. Šárka Risch vysvětluje, kdy je zubačka v provozu.
„Zubačka je otevřená od začátku až poloviny května, to závisí na sněhu, do adventních trhů. Je to nejvyšší vánoční trh v Evropě ve výšce 2132 metrů nad mořem,“ uvádí.
Buď, anebo
Před setměním se stihneme ubytovat v hotelu Pilates Kulm a v mlze se projít dračí stezkou ve skále vrcholku Oberhaupt. Prý jsou odtud báječné výhledy na Luzernské jezero, Švýcarské Alpy až k Černému lesu a pohoří Jura.
Bohužel nemohu potvrdit. Viditelnost byla jen pár kroků… Ráno se vracíme jižní stěnou moderní visutou lanovkou.
„Teď jsme v Dragon ride, lanovce, která byla vyrobena extra pro společnost Pilatus Bahnen. Je aerodynamická, navozuje pocit, jako když letíte. Otevřeli jsme ji v roce 2015 pro 55 osob. Z výšky 2100 do 1416 metrů jede zhruba tři minuty., říká Šárka Risch z drah Pilatus.
Atrakce pro dobrodruhy
Na mezistanici Fräkmüntegg nás čekají nové atrakce v podobě naučné stezky korunami stromů a největšího lanového parku v centrálním Švýcarsku. Kdyby nepršelo, bylo by to jistě příjemnější.
„Tady máte všechny parkoury, je jich deset, čtyři poslední jsou velice těžké. A tamhle je Dragon Jump, skok dolů z dvaceti metrů, přistanete na této platformě. Člověk se musí překonat, když vidí, jak je vysoko, ale je to super zážitek,“ usmívá se.
Budu to rád Šárce Risch věřit, ale pro jistotu nechám dračí skok na příště.
Související
-
I Janované mají svoji „petřínskou“ lanovku
V Janově mají podobnou lanovku jako v Praze. Je taky z přelomu 19 a 20. století a spravuje ji městský dopravní podnik.
-
V kolumbijském Medellinu vsadili na netradiční MHD a...
V kolumbijském Medellinu mají docela rozvinutou městskou hromadnou dopravu. Nejenom že se na rozdíl od hlavního města Bogoty mohou pochlubit metrem, ale lidé tam mo...
-
Nejkratší pozemní lanovku na světě mají v chorvatském Záhřebu
Lanovka v chorvatském Záhřebu vozí tam cestující už přes sto let. Svojí trasu zdolá za minutu a pár sekund. Vyběhnout si kopec do starého města pěšky trvá ale jen a...