Nedokážeme „opravit“ závislé dítě. Nejvíc pomáhá rodinná terapie, radí adiktolog

7. prosinec 2021

Obecně prospěšná společnost Magdaléna léčí lidi ze závislostí. „Pro závislost je charakteristické bažení. To nedokážeme ovládat, nutí nás znovu sáhnout po skleničce. Covid situaci nepomohl. Čekací doba na léčbu se z týdne protáhla na dva měsíce, lidé potřebují pomoc,“ varuje ředitel společnosti Ondřej Sklenář. Co dělat pro to, abychom závislosti nepropadli?

Co děláme špatně, když závislosti propadne někdo blízký?

Snažíme se řešit problémy za něj, což nepomáhá. Platíme dluhy, utíráme zvratky, pereme ložní prádlo... Tím způsobíme opačný efekt: díky snaze o pomoc ho udržujeme v pocitu, že problém nemá – a pije dál. Nezájem ale také není řešení. Adekvátní formou pomoci je rozhovor, podpora, nalezení správné formy léčby...

Čtěte také

Měli bychom si vytyčit nějaké meze?

Určitě, musíme chránit sami sebe. Závislost jedince důrazně a silně dopadá na jeho okolí. Nedávno jsem objevil termín Second Hand Drinking: znamená, že žijete s důsledky toho, že někdo blízký pije. Otec alkoholik zanedbává péči, nevěnuje se dětem, ty ho vidí opilého nebo zažívají konflikty rodičů a to je negativně ovlivňuje.

Jak nejlépe můžu pomoci?

Je důležité pracovat s celou rodinou, obzvláště u mladistvých. Někteří rodiče mají představu, že přivedou dítě, my ho opravíme a vrátíme abstinující. To nefunguje. Naopak velmi pomáhá rodinná terapie: máte možnost mluvit se všemi, na které situace dopadá. Navzájem se slyší a reagují na sebe.

Vrací se vaši klienti po dlouhodobé léčbě?

Dávno víme, že recidiva je součást léčby a procesu uzdravení. Většinou k ní dojde jednou až třikrát, než se povede abstinovat. Je ale zásadní přijít včas, aby se podařilo recidivu rychle zastavit. Naši klienti od nás vědí, že se mohou vrátit, že je to v pořádku. Přesto se stydí. Lidé se za závislosti velmi stydí, je to velké tabu. O to těžší je ze začarovaného kruhu závislosti vystoupit. Vážím si a obdivuju každého, kdo najde odvahu se závislostí něco dělat. Znamená to vystoupit z velkého strachu a to je obdivuhodné.

Jaká je prevence proti vzniku závislosti?

Pomáhá zdravý životní styl, dobré rodinné vztahy a zázemí. Pracovat na tom, abych vedl spokojený a obohacující život, každý máme v životě jiné radosti: zvýšená dávka sportu, běh, kolo... Péče o sebe sama, chození za kulturou, cvičení jógy. Dělejte, co vás baví, udržujte láskyplné vztahy s okolím a večer si místo smažáku dejte rybu nebo zeleninu.

Proč je náročné v dlouhodobé terapii setrvat? Jak funguje kontrolované pití v boji se závislostí? A co už je rizikové množství alkoholu? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.