Ženy své pití často skrývají! O závislosti mluvte doma otevřeně, radí adiktoložka

30. prosinec 2014

Co je nejčastější příčinou alkoholismu u žen? „Vznik a rozvoj závislosti je velmi komplexní. Alkohol uvolňuje úzkost, pomáhá ženám nebýt v napětí, zapomenout na rodinné konflikty a stresové zážitky,“ vysvětluje adiktoložka Kateřina Sklenářová Francová, vedoucí poradny Centra ALMA, která pomáhá ženám vyhrát nad závislostí. Proč odpor k alkoholu nemusí před závislostí uchránit? I na to odpovídala v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

Nový rok vítáme častokrát se sklenkou v ruce, dokážeme ale rozpoznat chvíli, kdy jsme na alkoholu závislí? „Když pití přechází určitou mez, vadí v běžném životě, ovlivňuje psychiku a zdraví, mění denní rytmus a nezvládá se tolik povinností,“ vysvětluje.

Závislost na alkoholu má u žen svá specifika. „Ženy jsou vůči nadměrným dávkám alkoholu zranitelnější, mají jiné vzorce užívání, což je dáno tím, jakou roli si ve společnosti nesou,“ upozorňuje. Ženy jsou také matky a jejich pití je veřejností vnímáno hůře.

Čtěte také

„Mnoho žen své pití skrývá. Mnohdy si toho rodina všimne až pozdě, kdy už je závislost rozvinutá,“ podotýká. V takovém případě je podle ní potřeba o závislosti otevřeně hovořit. „Rodina problém závislého mnohdy maskuje, tím ho ale paradoxně udržuje,“ dodává.

lidé, kteří pijí, si problém popírají, nechtějí si ho připustit, vysvětluje adiktoložka

Ke studiu adiktologie ji přivedla osobní zkušenost v rodině. „Baví mě odhalovat s klienty jejich příběhy, dávat jim doporučení, jak se zachovat, aby z té situace vyšli co nejlépe,“ říká.

Co je spouštěčem alkoholismu u žen? Jak může zaměstnavatel pomoci zaměstnankyni v boji proti závislosti? I to jste se mohli dozvědět mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio