Naučit se hrát na alpský roh trvá asi tři roky. Jak zní nástroj, který Švýcaři považují za svůj národní symbol?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Naučit se hrát na alpský roh prý zabere zhruba tři roky
0:00
/
0:00

Od Tibetu po Pyreneje jsou rozšířeny horské rohy, dechové nástroje, které od nepaměti sloužily především k dorozumívání. První zmínka o tomto nástroji je z roku 1527 – kde jinde než v účetní knize. Dnes patří alpský lesní roh ve Švýcarsku doslova mezi národní symboly. Vladimír Kroc při svých toulkách náhodou narazil na celý soubor Alphornbläser-Vereinigung Luzern.

Teď jsme v Dragoon ride, to je lanovka, která byla vyrobená extra pro Pilatus společností Pilatus Bahnen. Je aerodynamická, z výšky 2100 do 1416 jede zhruba tři minuty.“

Z hory Pilatus je úchvatný výhled. Jak asi zní hudba alpských rohů pod širým nebem?

Na stanici lanovky cestou z vrcholu Pilatus náhodou narazíme na skupinu hráčů na lesní roh.

A ještě větší náhoda tomu chtěla, že je mezi nimi i náš známý Sep Burgi z návštěvy distilerky Fassbind, kde nás provázel nejdůležitější částí podniku, pálenicí.

Naučit se hrát na tento nástroj je relativně těžké, zabere to zhruba tři roky, času. Pokud ale máte zkušenosti s hrou na žesťové nástroje, stačí vám tak dva roky.“

Sám se hře na alpský roh věnuje asi dvanáct let, předtím hrál na pozoun.

Sedmnáctičlenný soubor se jmenuje Alphornbläser-Vereinigung Luzern. Každý čtvrtek večer mají zkoušku, tak šestkrát do roka si zahrají na veřejnosti.

Dnes se jich pod horou Pilatus sešlo třináct, s omezeními i ženy a přibývají prý i děti, které se učí hrát na alpský roh.

Alpské rohy se liší délkou, vyloudí dvanáct přirozených tónů a kdybyste si jeden chtěli přivézt domů na cvičení, tak prý stojí 3250 švýcarských franků. I s pouzdrem.

autoři: Vladimír Kroc , | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio