Naše společnost čím dál více prožívá kdejaký nesmysl, upozorňuje evoluční biolog
Strašlivě intenzivní potřeba emocionalizovat vše, co se nám děje, je jednoznačně škodlivá a směšná, míní evoluční biolog Jan Zrzavý. Lidské nemoci jsou důsledkem lidské kultury, a geny, které se vyvíjejí nejrychleji, jsou právě geny pro imunitu a boj proti parazitům. „Pandemie jsou nakonec asi to nejdůležitější, co nějakým způsobem určovalo evoluce nejenom člověka,“ vysvětluje. Proč sobecký gen není gen pro sobectví? A co nám mohou říct informace získané z proteinů?
Související
-
Pohádky sledují vývoj společnosti. Od chvíle, co se dostaly do masových médií, nesmějí nikoho urazit
Etnolog a folklorista Petr Janeček se zabývá pověstmi a legendami. Pohádky bývaly syrovější, hororovější, nebyl to žánr pro děti. Jak znějí původní verze některých z nich?
-
Vzdalujeme se přirozenému způsobu života, říká organizátor expedice na lodi z dubového kmene
Jde o vydlabaný člun, ale zároveň o hodnověrné plavidlo, nejstarší, které na moři mohlo plout, přibližuje experimentální archeolog Radomír Tichý.
-
Nejlepší je odevzdat svou mysl bohu a říci si, že věci jsou, jak mají být, radí psychiatr Honzák
Psychiatr Radkin Honzák bere karanténu s humorem. Nejlepší cestou je naučit se z nové situace těšit a dokázat se jí zasmát. Smích podporuje imunitní systém!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.