Vzdalujeme se přirozenému způsobu života, říká organizátor expedice na lodi z dubového kmene
Na lodi Monoxylon III, vydlabané z kusu kmene dubu, přeplul s posádkou více než 400 km po Egejském moři. Radomír Tichý je experimentální archeolog, který loni uspořádat už třetí expedici, jejíž výsledky jsou respektovaným vědeckým objevem. „Zapisuji si výšku a směr vln,“ popisuje archeolog, který dobře ví, jak se pluje proti vlnám. Výsledky pravěké expedice na nejstarším plavidle chce zveřejnit v odborných článcích. Jaké bylo největší dobrodružství během plavby?
Související
-
Plasty v oceánech denně zabíjejí. Posádka čistě ženské expedice pátrá po jejich původu
Miliony tun plastového odpadů skončí každý rok v oceánech. Odkud přesně se plasty do moří dostávají, se rozhodla zjistit speciální expediční loď.
-
Ledovec v Grónsku se trhá. Obří vodopády zkoumají vědci pomocí speciálních dronů
Grónský ledový štít má v sobě rozsáhlé trhliny. Odtékají jimi tisíce velkých jezer, která se tu každé léto vytvoří z rozpuštěného ledu.
-
Na svých cestách poznávám humor. Otevírá lidská srdce, zamýšlí se cestovatel Ladislav Zibura
Jakákoliv cesta je cestou za poznáním, říká Ladislav Zibura, jehož kniha Prázdniny v Evropě získala cenu nejlepší cestopis roku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.