Nasazení je masivní. V terénu máme 85 % jednotek. Situaci komplikuje vítr a menší toky, říká ředitel hasičů
Hasiči mají za sebou na mnoha místech v Česku pernou noc a před sebou náročný víkend. Můžou za to nejen extrémní srážky a začínající povodně, ale také silný vítr. Záchranné sbory stavějí protipovodňové hráze a odstraňují naplaveniny z koryt řek. Připraveny jsou čluny pro záchranu a evakuaci obyvatel ohrožených oblastí. „Nasazení je masivní. Otázka je, co udělají dotoky, které se projeví až v průběhu zítřka,“ říká generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.
Dá se odhadnout, kolik je teď v terénu vašich mužů, ať už dobrovolných nebo profesionálních hasičů?
Specifikoval bych to spíše na počet jednotek. Jestliže ve čtvrtek 12. 9. jsme měli 558 událostí, což bylo řádově o stovku víc, než je průměr, tak za včerejší den už to bylo celkem 2755 událostí za 24 hodin. Od půlnoci do půl deváté ráno dnešního dne máme 1385 událostí. Celkem bylo nasazeno 5500 jednotek z celkového počtu 6500, takže je vidět, že nasazení hasičů je opravdu masivní.
Čtěte také
Kde jich je teď nasazených nejvíce?
V tuto chvíli je nekritičtější situace na Liberecku v oblasti Šluknovského výběžku a samozřejmě v podhůří kolem Vrchlabí, kde nás zaměstnávají zejména menší toky. Problém s nimi je i na Olomoucku a Jesenicku. Dramatická situace vznikla na menších tocích v Moravskoslezském kraji, několik třetích stupňů je na Pardubicku.
Situace je trošičku komplikovaná na jižní Moravě a také na Vysočině, ale ne tak, jak jsme předpokládali, a samozřejmě v podhůří Šumavy. Dokonce dochází k některým evakuacím na Vysočině, jsou to ale dílčí věci, na které jsme připraveni.
Jak moc komplikuje situaci vítr?
Jen za včerejší den jsme měli 150 událostí z celkového počtu, které souvisely s vyvracením stromů. Situace pokračuje i dnes. Stromy padají na železniční tratě, na cesty, je nutné je odstranit. Naše standardní činnost ale není povodní přerušena, stále vyjíždíme i k požárům a dopravním nehodám.
Čtěte také
S jakými obavami vyhlížíte sobotu a neděli?
Predikce není úplně nejlepší, protože se prodlužuje srážková činnost až do pondělí. Podle posledních předpokladů by i v pondělí mělo spadnout až 50 mm srážek, navíc musíme počítat s tím, že na některých tocích se dotoky začnou projevovat až zítra, případně až v pondělí. Na větší masu vody jsme tedy připraveni na dolních tocích.
Uvidíme, jak se vyvine situace v Jeseníkách. Řeka Opava je zatím relativně klidná, ale ne všechny obce podél jejího toku jsou ochráněny na stoletou vodu, protože se zatím nepodařilo vybudovat přehradu. Týká se to Krnovska, Opavy, Kravař a samozřejmě spodní části Ostravy.
Související
-
Rok 1997 byla katastrofa, lidé jsou nervózní, říká starosta Troubek. Obec se připravuje na záplavy
Českou republiku o víkendu zasáhnou extrémně silné deště. Aktuálně prší na většině území, průběh srážek zatím odpovídá předpovědi meteorologů.
-
Hladík: Povodně by neměly zásadně ohrozit Prahu. Záležet bude na přítocích Sázavy a povodí Berounky
Pršet už začalo ve velké části Česka a déšť má postupně zesilovat. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
-
I Německo či Polsko se připravují na záplavy a silný vítr. V Rakousku komplikuje dopravu sníh
Sníh způsobuje komplikace v dopravě na některých místech v Rakousku, řidiči by se na výše položená místa neměli vydávat bez zimní výbavy, upozorňuje agentura APA.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka