Naděje české vědy. Zraje v Česku přelomová generace?
Michal Šimíček se svým týmem zkoumá nádory krve. Cenu léčby by mohli snížit z milionů na stovky tisíc
Celý seriál:
Michal Šimíček pracuje se svým mezinárodním biomedicínským týmem v Ostravě. „Jsme součástí kliniky hematoonkologie, náš výzkum se týká nádorů krvetvorného systému, například leukémie,“ popisuje. Za co drží třetím rokem ocenění Neuron pro mladé vědce? „Jeden z revolučních typů léčby je buněčná terapie. S přístupy, které se tady v laboratoři snažíme vyvinout, bychom v řádu několika let byli schopni cenu léčby výrazně snížit,“ popisuje mladý docent.
Související
-
Chtěl jsem vytvořit něco převratného, říká Čech, který odmítl Zuckerberga
Cenu Neuron za významný vědecký objev letos dostal Tomáš Mikolov, který se věnuje vývoji umělé inteligence. Způsobil převrat v oboru zpracování přirozeného jazyka počítačem
-
Geneticky modifikované potraviny zachraňují životy, říká oceněný rostlinný biolog
Za výzkum hormonu auxin dostal nedávno cenu Neuron. Profesor Jiří Friml zkoumá, čím by věda mohla vylepšit pěstování plodin nebo zlepšit jejich kvalitu.
-
Nadané české vědce čeká studium na prestižních zahraničních univerzitách. Bez stipendia to nejde
S blížícím se začátkem nového akademického roku vyrazí někteří čeští studenti také na zahraniční školy do USA nebo Velké Británie. Mnohým to nabídne také zajímavé projekty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.