Naděje české vědy. Zraje v Česku přelomová generace?
Fyzik Martin Setvín zkoumá neobvyklé materiály. Jednou by mohly přeměnit oxid uhličitý na palivo
Celý seriál:
Martin Setvín z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy pozoruje jednotlivé atomy v krystalech mikroskopem, který sám sestavil. Letošní laureát ceny Neuron pro nadějné vědce v oboru fyzika, zkoumá neobvyklé materiály, které by například jednou mohly třeba přeměnit oxid uhličitý ze vzduchu na užitečné palivo. „Pro tuhle metodu potřebujeme vzorky zhruba 2 krát 2 milimetry,“ popisuje práci s atomárním mikroskopem.
Související
-
Chtěl jsem vytvořit něco převratného, říká Čech, který odmítl Zuckerberga
Cenu Neuron za významný vědecký objev letos dostal Tomáš Mikolov, který se věnuje vývoji umělé inteligence. Způsobil převrat v oboru zpracování přirozeného jazyka počítačem
-
Geneticky modifikované potraviny zachraňují životy, říká oceněný rostlinný biolog
Za výzkum hormonu auxin dostal nedávno cenu Neuron. Profesor Jiří Friml zkoumá, čím by věda mohla vylepšit pěstování plodin nebo zlepšit jejich kvalitu.
-
Nadané české vědce čeká studium na prestižních zahraničních univerzitách. Bez stipendia to nejde
S blížícím se začátkem nového akademického roku vyrazí někteří čeští studenti také na zahraniční školy do USA nebo Velké Británie. Mnohým to nabídne také zajímavé projekty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.