Geneticky modifikované potraviny zachraňují životy, západní civilizaci ale víc trápí nemoci než hlad, říká oceněný rostlinný biolog
Profesor Jiří Friml nedávno dostal cenu Neuron, a to za výzkum hormonu auxin. „Buňky vědí, kterým směrem chtějí auxin pumpovat, auxin také podporuje růst kořenů,“ popisuje. Zkoumá ale i to, jak ještě vylepšit pěstování plodin. „Chemický postřik je škodlivější než geneticky modifikované plodiny. Některé modifikace vedou k větší odolnosti, jiné dávají plodině živinu, kterou jinak nemá. Například rýže s vitaminem A zachraňuje stovky tisíc až miliony životů v jihovýchodní Asii.“
Související
-
Světová populace roste a potřebuje stále více proteinu. Výroba umělého masa je udržitelnější
Jak se vyrábí takový netradiční párek? Může být umělé maso vůbec dobré? A proč ho ještě stále nepotkáváme v obchodech? Poslechněte si první rozhovor podcastu Budoucnost R.
-
Pozor na geneticky modifikované potraviny. V těle působí...
Neorientujete se v tucích, neznáte účinky glutamátu a geneticky modifikovaných potravin?
-
Sucho bude, varují odborníci. Otázkou však zůstává, jestli umíme zareagovat
Nedostatek vody může zásadním způsobem ovlivnit náš svět a hlavně náš život v něm. Přesto ji my laici nevnímáme tak zřetelně. Jak moc je tato hrozba reálná?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.