Ti z nejnadanějších českých vědců se chystají na studium na prestižních zahraničních univerzitách. Bez stipendia to nejde

6. září 2022

S blížícím se začátkem nového akademického roku vyrazí někteří čeští studenti také na zahraniční školy. Zamíří i na prestižní univerzity například ve Spojených státech amerických nebo Velké Británii. Nabízíme příběh nadějných českých vědců, kteří už několik semestrů na zahraničních školách absolvovali. Otevřelo jim to dveře k zajímavým výzkumům.

Video startující nadzvukové rakety na jednom z ostrovů na severu Norska natočil Ota Michálek: „Byla to simulace raketové kampaně. Celý týden jsme si zkoušeli různé role. Když jsme tam přijeli, byla nachystaná elektronika a také raketa. Museli jsme pak všechno nachystat a sestavit,“ přibližuje 21letý vysokoškolák.

Nové příležitosti

K tomuto experimentu se dostal i díky tomu, že studuje ve Velké Británii letecké a raketové inženýrství.

„Studuju University of the West England v Bristolu. Mám za sebou roční stáž v STFC (Science and Technology Facilities Council, pozn.redakce), což je akademie v Anglii, kde jsem pracoval v laserovém centru na ultra-fast laserech, které jsou pulzní. A ten pulz trvá třeba několik femtosekund. Teď se připravuju na další rok, kdy budu pracovat na své bakalářské práci ve spolupráci s laserovým centrem HiLase v Dolních Břežanech.“

Studium v zahraničí bere jako velikou příležitost do budoucna. Jeden rok ve Velké Británii ovšem vyjde na stovky tisíc korun. Ota Michálek by si to nemohl dovolit bez toho, aniž by měl podporovatele.

„Nevěděl jsem, jak to bude s financemi. Tehdy mi ještě umřel taťka, takže jsem si musel shánět stipendia. V prváku to bylo z ostravských spolků, ve druháku se mi podařilo získat stipendium od Kellner Family Foundation. Ta nadace mě podporuje dodnes, částečně pak i ostatní spolky. Finančně to byl kolotoč.“

Stipendium je nezbytnost

„Zdravím vás, vážení posluchači. Momentálně se nacházíme v hmotnostním spektrometr centru,“ zní už z jiného videa. Pro Český rozhlas ho natočila Lucie Růžičková. Srpen strávila v laboratoři v berlínské nemocnici Charité, tedy v jednom z nejlepších výzkumných center v oblasti biomedicíny v Německu.

Lucie Růžičková jinak studuje v Londýně, kde nastoupí do druhého ročníku: „Zabývám se biochemií a biotechnologií na Imperial College London. Zajímá mě hlavně metabolismus, tedy jak se přeměňují různé látky, když člověk něco sní. Co se konkrétně děje s molekulami, které jsou v tom jídle, v organismu.“

Lucie Růžičková srpen strávila v laboratoři v berlínské nemocnici Charité, tedy v jednom z nejlepších výzkumných center v oblasti biomedicíny v Německu

Ani ona by ale školu nezvládla bez stipendia: „Přivydělávám si i mimo studium. Doučuji mladší studenty. Nově také spolupracuji s jednou firmou v Oxfordu, která zajišťuje doučování. Ale i tak zůstávají náklady vysoké, a to stipendium mi pomáhá pokrýt veškeré náklady na bydlení.“

Prokázat zájem a zápal

Například zmíněná nadace The Kellner Family Foundation v nadcházejícím akademickém roce podobně podpoří přes 60 talentovaných českých studentů. Ti tak nastoupí i na univerzity v Oxfordu nebo Cambridge.

Členka správní rady The Kellner Family Foundation, Petra Dobešová

„Snažíme se podpořit studenta na takové škole, na kterou by jeho rodina nikdy nedosáhla. Každá žádost je specifická. Pro nás je důležitý zápal pro vybraný obor. Hodně studentů se třeba účastní otevřené vědy, jsou velice aktivní v různých olympiádách nebo soutěžích. Taková účast ukazuje to extra úsilí, které musí ten žadatel-student prokázat, aby byl dobrý ve svém oboru,“ vysvětluje členka správní rady této nadace Petra Dobešová jeden z klíčů, podle kterého se žádosti posuzují. Na zahraniční stáže ovšem míří i zkušení čeští vědci.

autoři: Ondřej Vaňura , aka
Spustit audio

Související