Naděje české vědy. Zraje v Česku přelomová generace?
Díky Janu Starému se děti v Československu mohly s leukémií léčit podle západoevropských protokolů
Celý seriál:
„Vždycky se snažil obor jako celek táhnout dopředu, podporovat i všechny kolegy v ostatních centrech a vytvořit společné postupy,“ říká o hematoonkologovi Janu Starém přednostka motolské kliniky dětské hematologie a onkologie Lucie Šrámková. Profesor Jan Starý nyní získal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě. „Pro nás byl vzorem, jak se choval k lidem. Je to člověk, který si to opravdu zaslouží,“ dodává s úsměvem staniční sestra Yvona Vodárková. Poslechněte si reportáž.
Související
-
Chtěl jsem vytvořit něco převratného, říká Čech, který odmítl Zuckerberga
Cenu Neuron za významný vědecký objev letos dostal Tomáš Mikolov, který se věnuje vývoji umělé inteligence. Způsobil převrat v oboru zpracování přirozeného jazyka počítačem
-
Geneticky modifikované potraviny zachraňují životy, říká oceněný rostlinný biolog
Za výzkum hormonu auxin dostal nedávno cenu Neuron. Profesor Jiří Friml zkoumá, čím by věda mohla vylepšit pěstování plodin nebo zlepšit jejich kvalitu.
-
Nadané české vědce čeká studium na prestižních zahraničních univerzitách. Bez stipendia to nejde
S blížícím se začátkem nového akademického roku vyrazí někteří čeští studenti také na zahraniční školy do USA nebo Velké Británie. Mnohým to nabídne také zajímavé projekty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.