Na zdražení se podílejí všichni – zemědělci, obchodníci i stát. Do cen se promítají ceny energií i vysoké DPH, říká šéf COOPu

23. květen 2023

V úterý 23. 5. antimonopolní úřad zveřejní výsledky z kontroly vysokých cen potravin. Úřad se zaměřoval na to, kdo z řetězce – od zemědělců, přes potravinářské zpracovatele až po obchodníky – nejvíc navyšuje marže a jestli u toho neporušuje zákon. Šetření se účastnilo asi dvě stě podniků, mezi nimi i COOP. „Obchodníci jsou v silném konkurenčním prostředí. Je nepravděpodobné, že by se jeden obchodník vyvíjel cenově jinak,“ popisuje Pavel Březina, šéf COOPu a předseda AČTO.

autoři: Petr Král , mga
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.