Na zámku Fertöd se žilo přímo císařsky
Zámek Fertöd je jedním z nejkrásnějších a největších v Maďarsku. Stojí ve stejnojmenném městě, které najdete v severozápadní části země. Kdysi se nazývalo Esterháza podle maďarského šlechtického rodu, který tady sídlil. Zámek je součástí kulturní krajiny Neziderského jezera, která je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Rod Esterházyů patřil k nejbohatším a nejmocnějším v Uhrách. Mikloš Esterházy byl v rakouské armádě polním maršálem. Miloval však také umění a život v přepychu. A to právě na zámku pod heslem: Co může císař, můžu i já.
„Svůj první zlatý věk prožíval zámek v 18. století, kdy Mikloš Esterházy přestavěl původní lovecký zámeček na barokně rokokový palác. Stojíme v hudebním salónu, který patří k nejkrásnějším barokním koncertním a ceremoniálním sálům v Maďarsku,“ říká průvodkyně při prohlídce zámku.
Rozsáhlý komplex tvořil palác s více než 120 místnostmi, operní a loutkové divadlo, chrámy, pavilóny, fontány a jezírka v rozlehlé francouzské zahradě.
Mikloš Esterházy prý nechal park posypat solí
Vzorem celého komplexu byl zámek ve Versailles, včetně okázalé pompéznosti a nádherné výzdoby. Nejvzácnějším hostem na zámku byla císařovna Marie Terezie.
Navštívila palác v roce 1773 a strávila tady dva dny. Mikloš Esterházy pro ni nechal vybudovat bohatě zdobený apartmán. Traduje se, že když se císařovna dívala z okna do parku, povzdechla si, jak nádherně musí park vypadat v zimě. Hrabě proto do druhého dne nechal celý park posypat solí.
Na dvoře hraběte žil také rakouský skladatel Joseph Haydn. Řídil operní orchestr, organizoval na zámku hudební život a komponoval.
Haydna vystřídala ruská posádka
„Joseph Haydn žil v třípokojovém bytě v Hudebním domě téměř 24 let. Složil tu spoustu skladeb, šest desítek symfonií a 120 skladeb pro baryton. Mikloš Esterházy hrál na hudební nástroj, a tak pro něj psal a skládal opery. Téměř deset jich vytvořil právě tady,“ popisuje průvodkyně.
Po Miklošově smrti rodina odešla a zámek byl sto let opuštěn. Esterházyové ho znovu obydleli až na začátku 20. století. Za 2. světové války sloužil jako lazaret pro ruské vojáky. Ruská posádka v něm sídlila až do pádu železné opony.
V posledních několika letech prošel zámek důkladnou rekonstrukcí a byl otevřen pro návštěvníky. Dvorního skladatele a kapelníka Josepha Haydna připomíná každoroční hudební festival.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Očekávat, že se kvůli utrpení lidí budou teroristi chovat jinak, je strašně špatná strategie, říká Pánek
-
Konec války na Ukrajině? Optimismus není na místě. Rusko z požadavků nesleví, míní analytik Smetana
-
Rozhodla naše vyloučení. Musíme být více disciplinovaní, ví Voženílek po první prohře na turnaji
-
USA vybudují vesmírný protiraketový štít. Jeho součástí mají být i zbraňové systémy, řekl Trump