Na problémy s pamětí vyzrajete absurdními příběhy, radí trenér Školy paměti
Máme problémy se zapamatováním, nebo jsme jen zbytečně roztržití? „Když trénujete, můžete zlepšit svou přirozenou paměť,“ je přesvědčen Jakub Pok, trenér Školy paměti. Jak tedy rozhýbat línou paměť?
Jakub Pok nepotřeboval diář ani poznámky na to, aby v pátek trefil do studia Radiožurnálu. To vše však vyžaduje trénink. „Výsledky vstupního testu paměti nebyly nijak fantastické,“ vzpomíná na dobu před 15 lety, kdy začal s trénováním mozku.
„Učil jsem se cizí jazyk a nechtěl výukou strávit dalších deset patnáct let,“ popisuje hlavní důvody, které ho přivedly k paměťovým tréninkům a novým technikám zapamatování. Dnes tvrdí, že když člověk ví, jak s pamětí pracovat, může se 24 lekcí naučit za šest až osm měsíců. Důležitá je podle něj především pozorovací schopnost.
Často za ním přicházejí lidé, kteří tvrdí, že v 15 nebo 20 letech měli paměť mnohem lepší. „Okolo 30. roku si do paměti přestáváme aktivně ukládat. V té době je dobré se věnovat tréninku,“ domnívá se.
Jak si zapamatovat slovíčka? Mají lepší paměť ženy, nebo muži? A jak zvládnout přípravu na maturitu? Také na to se ve vysílání ptala Patricie Strouhalová.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Úřad o kyberútoku na správu pražských služeb: O úniku dat se poškození dozví, případ řešíme
-
Do rodné Argentiny se papež nevrátil. Vystupovali proti němu prezidenti, považovali ho za oponenta
-
Naše matka představená? Taková mamka a smíšek pro celý dům, říkají sestry o řeholnici Virginii
-
Před převratem, po převratu. Česká firma vysvětluje, proč Myanmaru prodala ‚šmejdící‘ software