Na nočním trhu v Tchaj-peji zvládnete všechno - najíst se, nakoupit, pomodlit se i zjistit, jestli se k vám hodí partner
Nakoupit si, najíst se, potkat sousedy a nechat si číst budoucnost, vše je možné stihnout za jediný večer na jediném místě. Na jednom z nočních trhů v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Tržiště znají také dvě české sinoložky Markéta Záhumenská a Simona Fantová.
„Tohle je zrovna myslím kachní jazyk, ale ten jsem zatím nezkusila, jen pařátky,“ říká sinoložka Markéta Záhumenská, která mě provádí tržištěm v Tchaj-peji.
Je horko, nákupy až večer...
Proč jsou noční trhy na Tchaj-wanu tak oblíbené, vysvětluje moje druhá průvodkyně a také odbornice na čínský jazyk, kulturu a historii, Simona Fantová:
„Jsou otevřené na večer, přibližně mezi 6 a 11 večerní. Noční život je tady obecně rozvinutější kvůli horkému klimatu.“
Je sobota večer a v Tchaj-peji se to na trhu hemží lidmi, jsou jich tady až stovky. Dá se tady koupit v podstatě úplně cokoliv od elektroniky po oblečení.
To všechno může na talíř
Stojí tu ale také stánek s mořskými plody, například s kraby a překrásným zeleným humrem pokrytým fleky, mořskými šneky, chobotnicemi, oblíbenou tchajwanskou polévkou. To je tradiční jídlo, které vám uvaří babička, když za ní přijedete, tedy silný hovězí vývar, který se táhne 3 až 4 hodiny i víc.
Dříve se vypočítávali horoskopy partnerům a na základě nich dohazovači určovali, jestli se k sobě lidi hodí nebo ne.
Markéta Zahumenská
Vývar a maso jsou důležitá součást kuchyně na Tchaj-wanu: „Určitě ano, ale zároveň se tady dá najít spousta vegetariánských restaurací, ve kterých se dají sehnat napodobeniny masa, třeba ze sóji, a mnohokrát chutnají z mého pohledu lépe než maso,“ vysvětluje Markéta Záhumenská.
Místo pro modlitbu i výhled do budoucnosti
Není to ale jen jídlo, pití a různé zboží, co lidé na trzích hledají. Nalézt na nich totiž mohou třeba i duchovní útěchu, rady do života a předpovědi budoucnosti.
Čtěte také
„Je možné se často setkat s různými svatyněmi, jako je ta, před kterou právě stojíme. Malá svatyně, která je někdy na ulici a může do ní přijít kdokoliv, zapálit tam vonnou tyčinku a pomodlit se. Často v těch chrámech můžeme najít i nějakého věštce, který nám pomůže nám určit budoucnost na základě různých metod,“ říká Simona Fantová.
Věštci ale nesedí jen v chrámech, pro věštbu si lidé mohou dojít i do jednoho ze stánků: „Tady je zase to věštění, kde si můžete nechat věštit podle horoskopu. Zrovna čte jeden takový. Dříve se vypočítávali horoskopy partnerům a na základě nich dohazovači určovali, jestli se k sobě lidi hodí nebo ne,“ uzavírá Markéta Záhumenská.
Související
-
Železo nemáme, zato čínských bomb dost. V tchajwanském Ťin-menu z nich vyrábějí prvotřídní nože
Na souostroví Ťin-men se přirozeně málo vyskytuje železo, i tak se v tomto tchajwanském okresu daří výrobě ocelových nožů a sekáčků. Jsou z bomb, které tam vystřelila Čína.
-
V Česku máme pivo, na Tchaj-wanu milují oolong. Hlasitě ho srkají a někdy do něj přidávají rum
Podle starého čínského přísloví je čaj jednou ze sedmi nepostradatelných věcí pro život. Jestli toto přísloví někde platí, tak je to na Tchaj-wanu. Východoasijský o...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bulovka nemusí podnikateli Sehnalovi vyplatit 300 tisíc korun. Stačí částečná omluva, rozhodl soud
-
Chovají se pohrdavě a arogantně, popisuje jednání Trumpovy administrativy s EU ministr Dvořák
-
ONLINE: Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla ruskou raketovou brigádu, jež podnikla útok na Sumy
-
‚Báli jsme se, aby se nezhroutila i přední část katedrály.‘ Od požáru Notre-Dame uplynulo šest let