Myši v Bundestagu

Poslancům Spolkového sněmu přibyl k těm dosavadním ještě další problém. Má šedivý kožíšek a piští. Ano, v Bundestagu se usídlily myši.

Nástup nové černo-žluté vlády toho zatím v sousedním Německu věru mnoho nového nepřinesl. Relevantní zákon protlačila vláda oběma parlamentními komorami v podstatě jen jeden. A tak se o to větší pozornosti dostalo jiné události, která se odehrává na poslanecké půdě. Ve Spolkovém sněmu se totiž usídlily myši.

Zajímavé je, že si hlodavci nenašli cestu do historické budovy Reichstagu, kam by se spíš hodili, nýbrž do moderního Paul-Löbe-Hausu, kde sídlí hlavně poslanecké výbory. „Nejde ani o myší pohromu, ani o myší poplach,“ odpovídají stereotypně na přibývající mediální dotazy mluvčí dolní komory německého parlamentu.

Myší vetřelci zřejmě nepatří mezi intelektuální elitu mezi hlodavci. Hned v prvních dnech po lokalizaci se jich dobrý tucet nechal nachytat do těch nejprimitivnějších pastí. Faktem však je, že nejzdatnější jedinci zatím nástrahám lovců unikají. „Miliardové díry ve státním rozpočtu jim poskytují dostatek možností k úkrytu,“ chechtají se opoziční zákonodárci, kteří mají jasno v tom, kdo nebo co myši, znepokojené nezvykle tuhou zimou, do Bundestagu přilákalo.

Mimochodem, hlodavci se v parlamentní budově loví pouze do těch nejšetrnějších pastí, ujišťuje správa Bundestagu. Podtext je jasný – ochránci zvířátek z řad poslanců strany Zelených by mohli spustit povyk a uspořádat třeba happening na podporu myší.

Ty se do Paul-Löbe-Hausu dostaly buď větracím systémem, nebo otevřeným oknem. Tak zní alespoň dvě oficiální vyšetřovací verze. Mimochodem, při současné inflaci různých komisí a vyšetřovacích výborů by jeden takový pro záležitosti myších vetřelců mohl docela dobře vzniknout.

Někteří komentátoři výběr zimního ubytování myšími rodinkami považují za neobyčejně chytrý. V některých prostorách, kde se poslanci scházejí opravdu zřídka, totiž hlodavcům prakticky nehrozí odhalení. Experti varují, že by se boj s hlodavci při jejich známé schopnosti rychlého rozmnožování mohl vymknout kontrole. Kromě profesionálního deratizátora tak navrhují do boje nasadit i parlamentní kočku.

S ledovým klidem berou informace o výskytu myší v Bundestagu jen zkušení matadoři z řad politických komentátorů. „V Bonnu jsme měli dokonce krysy,“ zní jejich lakonický komentář.

Z Berlína Jiří Hošek, Český rozhlas

autor: Jiří Hošek
Spustit audio