Moučné červy vybírejte nejsvětlejší. Chutnají nejlépe! radí entomoložka Marie Borkovcová
Vytvořte z ruky misku, naplňte ji hmyzem, snězte ji – a do dalšího dne už nic jíst nemusíte. „Mělo by to poskytnout dostatečný přísun potravy pro člověka na jeden den,“ vysvětluje entomoložka a propagátorka pojídání hmyzu Marie Borkovcová, která působí na Mendelově univerzitě v Brně. Při svých přednáškách vaří se studenty hmyz, a postupně se tak dostala ke své kuchařce. O tom všem hovořila s moderátorkou Lucií Výbornou.
Zkoumáním brouků a hmyzu se Marie Borkovcová začala zabývat už v roce 2002. „Studenti začali rýpat, zda bychom nezkusili brouky jíst. Nejdříve jsme začali vařit, do syrového hmyzu se mi totiž nechtělo,“ popisuje entomoložka.
V Česku ani v Evropě příliš mnoho zdrojů, které popisují, jak vařit hmyz, není. „Kromě Severní Ameriky a Evropy se hmyz konzumuje běžně na všech kontinentech. Domorodci přesně vědí, jaký hmyz vzít a který usmrtit,“ nastiňuje Marie Borkovcová.
Právě od domorodců čerpala první inspirace k vaření hmyzu. „Pak to byla cesta pokus – omyl. Něco bylo dobré, něco méně, a tak jsme se dostali ke kuchařce,“ vysvětluje. Například mouční červíci jsou vhodní pro vaření, protože nevyskakují z pánvičky. „A navíc, pohledově nejsou tak nároční jako například velké saranče,“ dodává.
Moučné červy lze dát na pánev nebo do kastrolu živé, jedna taková polévková lžíce do salátu bohatě stačí. A jak vypadá recept pro začátečníka? „Usušit – v horkovzdušné troubě pět až sedm minut – pak podrtit a přidat červa do těsta na perník,“ říká s úsměvem entomoložka.
Proč je vařený hmyz pro člověka přínosný? Je možné vařit hmyz, který nasbíráme na zahrádce? A jaké důležité látky obsahuje hmyz? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.