Modulární stavebnice, letadla i drony. „Chceme ukázat to nejlepší z průmyslového designu,“ říká podnikatel o zlínském projektu

7. květen 2022

Vzdělanost, otevřenost, průkopnictví, pracovitost, podnikavost, vytrvalost a kreativitě. Těchto sedm vlastností prý charakterizují obyvatele Zlína, města, které si letos připomíná 700 let od první zmínky. S prezidentem Zlínského kreativního klastru a podnikatelem Čestmírem Vančurou jsme se zaměřili na tu posledně jmenovanou, tedy tvořivost. „O kreativních průmyslech se hodně mluví, ale málokdo si pod tím umí něco představit,“ přibližuje Vančura akci Sto let zlínského designu.

Včera začal ve Zlíně projekt Sto let zlínského designu. Od kdy datujete počátky průmyslového designu?

Čtěte také

Průmyslový design ve Zlíně je spojen s firmou Baťa, jednou z prvních globálně operujících společností ve světě. Jednou z výrazných charakteristik bylo to, že dokázala zvyšovat svou produktivitu. A k tomu, aby to mohla dokázat, tak potřebovala mít nástroje, které zvyšování úrovně kvality zajišťovaly.

Vývoj, který následoval, směřoval k tomu, že firma sama si musela vyrábět prostředky, které potřebovala. Právě design byl tím nástrojem, který začali používat tak, aby šetřili zdraví. Ale problém vnímali komplexně, to znamená, že řešili nejenom ekonometrii, ale vlastní konstrukci z pohledu údržby, z pohledu rozsahu operací, které mohli vytvářet.

Proto povolávali lidi, kteří k tomu byli způsobilí a kteří dokázali ve spolupráci s ústavem pracovního lékařství, který měli, a spolu s konstruktéry dát nástrojům podobu, kterou dneska nazýváme průmyslovým designem.

Co mohou vidět návštěvníci krajské galerie Baťova institutu?

Připravili jsme jednak extrakt z předchozích dvou výstav, je tam především práce z ateliéru profesora Koláře a architekta Crháka. A v druhé části v autentických prostorách budovy 61, která byla postavena někdy v roce 1931 právě v souvislosti s rozvojem strojírenství ve Zlíně u firmy Baťa, tak tam uvidíme práce, výrobky, projekty 30 firem ze zlínského regionu. Je to jakési best of průmyslového designu ve Zlíně, ale nejenom ve Zlíně, i v České republice, které jsou úspěšné na evropské a mezinárodní scéně.

9. května má být v kongresovém centru ve Zlíně přednášková a zážitková konference? Co tím máte na mysli?

Dobrý design je vždycky svým způsobem zážitek, mít v ruce dobrou, krásnou, funkční věc, to je tím prvním potěšením. Ale průmyslový design se netýká jenom věcí, ručních strojů a nástrojů, jsou to i veliké útvary. Dneska se design promítá i do řady výrobků do veřejného prostoru, do městských mobiliářů a podobně.

Takže zážitek by měl být nejenom z toho, že si uděláme rekapitulaci, proč a jak některé věci vznikají, ale také jsme se rozhodli s Fakultou multimediální komunikace, která připravuje konferenci, že budeme mluvit i třeba o humanizaci práce. Vidíme to jako důležité v souvislosti s vývojem společnosti, kdy tradiční řemesla jsou zatížena nevlídnou pozorností ostatní části společnosti. A vidíme potřebu a možnost v této věci intervenovat.

A děláme to také v naší firmě, že se pokoušíme měnit některé profese pomocí moderních nástrojů, které máme, tak, aby podstata práce zůstala zachována, ale abychom ji dokázali udělat u nás. Že změníme jen statut člověka, který je tím novým řemeslníkem, operátorem…

Zlínský kreativní klastr vznikl v Česku jako první platforma zaměřená na kreativní průmysl. Jak se zrodila myšlenka klastru?

Měli jsme dva cíle, za prvé hodně se o kreativních průmyslech mluví, ale málokdo si pod tím dokáže něco představit. Chtěli jsme ukázat veřejnosti, ale i politické reprezentaci, co to vlastně tento obor je. Druhá věc je udělat přehlídku v rámci našeho regionu, kdo v této oblasti úspěšně pracuje.

Největším exponátem na celé akci je letadlo Zlín. Možná si málo uvědomujeme, že to je také otázka designu? A nese přímo název vašeho města.

Je to tak, navazuje na baťovskou historii výroby letadel a slavných Zlínů, které jsou známy především v oblasti sportovních letadel.

Jaké další exponáty nebo designéři se představí?

Z oboru letectví tam bude současná generace, o které slyšíme, velmi zajímavý dron, který je schopen vertikálního startu. Ale budou tam i vírníky. Bude tam zastoupena oblast mnoha výrobků sloužících pro městský mobiliář, budou tam věci z oboru zdravotních pomůcek. To je jedna ze silnějších větví vyvíjena na Zlínsku s použitím moderních technologií, materiálů….

Bude tam segment modulární stavebnice 21. století, velmi elegantní, variabilní a inovativní řešení možnosti bydlení v modulární stavebnici, která lze snadno přizpůsobit individuálním potřebám. Ale budou tam i prostředky pro sport, novodobé sportovní katamarány, oděvnictví, oděvy, výrobky pro domácnost. To všechno tam nalezneme.

Jakých bylo 100 let zlínského průmyslového designu? V čem je možné a v čem nutné navazovat na něj dnes? A kdo dostane cenu zlínského filmového festivalu? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , prh
Spustit audio

Související