Modelování ženské tváře si nechávám na podzim života, směje se sklářský výtvarník
Sklář a sochař Martin Janecký ovládá sklářské řemeslo od 13 let. Sklo vás nemá kdo naučit, musíte to neustále zkoušet a k reálnosti věcí se promodelovat. Člověk zjistí, jak málo toho ví o anatomii, je důležité naučit se věci vidět. Mužskou hlavu je jednodušší modelovat, ženská tvář je velmi jemná a uděláte-li chybu, je z ní chlap, nikdy to není obráceně, směje se. Nezáleží na tom, jak dlouhou máte zkušenost, když se snažíte posouvat, každý den jste na začátku.
Podívejte se na fotografie:
Související
-
Sklo je médium, kterým ztvárňuji věci, o kterých sním, říká umělecký sklář
Rád pracuji se starými technikami a posouvám je do 21. století, popisuje sklář Lukáš Novák. Za kolekci Lost and Found získal nominaci na Designéra roku.
-
Sklo jako národní poklad, nebo živá disciplína? Jak si vede nastupující generace uměleckých sklářů?
V ArtCafé jsme debatovali o podmínkách pro tvorbu, mezigeneračních rozdílech i o aktuálním dění na poli uměleckého sklářství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.