Modelování ženské tváře si nechávám na podzim života, směje se sklářský výtvarník
Sklář a sochař Martin Janecký ovládá sklářské řemeslo od 13 let. Sklo vás nemá kdo naučit, musíte to neustále zkoušet a k reálnosti věcí se promodelovat. Člověk zjistí, jak málo toho ví o anatomii, je důležité naučit se věci vidět. Mužskou hlavu je jednodušší modelovat, ženská tvář je velmi jemná a uděláte-li chybu, je z ní chlap, nikdy to není obráceně, směje se. Nezáleží na tom, jak dlouhou máte zkušenost, když se snažíte posouvat, každý den jste na začátku.
Podívejte se na fotografie:
Související
-
Sklo je médium, kterým ztvárňuji věci, o kterých sním, říká umělecký sklář
Rád pracuji se starými technikami a posouvám je do 21. století, popisuje sklář Lukáš Novák. Za kolekci Lost and Found získal nominaci na Designéra roku.
-
Sklo jako národní poklad, nebo živá disciplína? Jak si vede nastupující generace uměleckých sklářů?
V ArtCafé jsme debatovali o podmínkách pro tvorbu, mezigeneračních rozdílech i o aktuálním dění na poli uměleckého sklářství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?