Miroslav Bárta, přední český egyptolog

27. srpen 2012
Egyptolog Miroslav Bárta mluvil o společenském vývoji

O Egypt se začal zajímat díky učitelce dějepisu, která ho za trest nechala vypracovat referát o egyptských pyramidách. Dnes patří mezi přední české egyptology. Řeč je o Miroslavu Bártovi, s nímž si v pondělím Hostu Radiožurnálu povídal Jan Pokorný.

„Práce egyptologů je založená na kontinuitě několika generací,“ zdůrazňuje Miroslav Bárta v úvodu rozhovoru s tím, že čeští vědci působí v Egyptě už celé jedno století. „Máme obrovské renomé, a tak si musíme udržet standard,“ uvažuje. Kvalitu badatelské práce podle něj neovlivňuje jen finanční otázka, ale také přístup veřejnosti a politických elit.

„Musíme vysvětlovat, proč jsou společenské vědy důležité,“ domnívá se Miroslav Bárta. „Hlavní konflikty tohoto světa jsou sociální a kulturní, ale všude slyšíte, že potřebujeme vychovávat technicky založené lidi,“ upozorňuje Miroslav Bárta na paradox.

Jak vlastně vypadají místa, kde bádají egyptologové z celého světa? „Zahraniční expedice mají přidělenou lokalitu v Egyptě a předloží místním plán prací,“ popisuje Miroslav Bárta. „Lokality jsou hlídané policií, jde proto o velmi bezpečná místa s regulovaným vstupem,“ vysvětluje.

Egyptolog Miroslav Bárta nastínil práci českých vědců v Egyptě

„Když se na Egypt díváme dnes, myslíme si, že existoval jen jeden stát, ale není tomu tak,“ upozorňuje Miroslav Bárta. „Egypt měl několik vzestupů a pádů. Tehdy na jeho území existovaly postupně tři až čtyři státy,“ dodává.

Proč vidí paralelu se zánikem Egypta v dnešní společnosti? Jak se vlastně Egypt vyvíjel? A proč je zastáncem regionalizace? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Miroslavem Bártou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Spustit audio
autor: Šárka Ševčíková