Michálek: Pokud k odvolání Bartoše nesvolal Fiala jednání koalice, spolupráce nemůže dál fungovat

25. září 2024

Dosavadní vládní koalice podle Pirátů končí kvůli telefonickému oznámení premiéra Fialy, že plánuje ke konci září odvolat ministra pro místní rozvoj, stávajícího předsedu Pirátů Ivana Bartoše. „Že mu to neřekl osobně z očí do očí, když spolu mluvili, nebo k tomu nesvolal koaliční jednání, jak máme dohodnuto v koaliční smlouvě – tímto způsobem, že se to dozvíme z tiskové konference, už spolupráce dál fungovat nemůže,“ vysvětluje šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Povězte, jak to teď ve středu ráno tedy je: odcházejí Piráti z vlády, nebo ne?

My jsme nikdy nechtěli odcházet z vlády. My jsme chtěli dotáhnout to, proč jsme ve vládě byli, to znamená v případě digitalizace dotáhnout systém k plné funkčnosti. Ten systém funguje, v některých případech je zpomalený a je závislý na externích dodavatelích, ale řada úřadů ho používá tak, že jsou povolovány stavby, fungují kolaudace.

Samozřejmě, v některých případech, kde používali starší systém, který měl nějaké automatické funkce navíc, tak některé z těch automatických funkcí tam ještě nejsou.

Čtěte také

Bohužel se to v mediální rovině přehouplo do obrovské záležitosti, která potom byla používána k našemu ostřelování a vedla k současné vládní krizi. Já se obávám, že pokud premiér v podstatě přes telefon zavolal Ivanu Bartošovi, že končí – a Ivan Bartoš stále je předsedou Pirátské strany – a že mu to ani neřekl osobně z očí do očí, když spolu mluvili, nebo k tomu nesvolal koaliční jednání tak, jak to máme dohodnuto v koaliční smlouvě, abychom si to vyříkali a zkusili najít nějaké slušné řešení – tímto způsobem, když se to dozvíme z tiskové konference, tak už spolupráce dál fungovat nemůže.

Říkal jste, že jste nechtěli odcházet. Otázka zněla, zdali tedy odcházíte z vlády, nebo ne.

Já se domnívám, že krok premiéra v podstatě znamená, že ODS vykopává Piráty z vlády. My to tak přijímáme, je to akt vůči předsedovi Pirátské strany a není možné, abychom se nechali rozdělit tím, že naši další ministři odvádějí výbornou práci, zvlášť ministr zahraničí Jan Lipavský. Myslím si, že takto to opravdu fungovat nebude a my se nechceme stát dalším satelitem ODS.

Ministr zahraničí Lipavský včera ve Spojených státech řekl, že pokud se strana rozhodne, odejde a ministry z vlády stáhne, tak demisi podá. Zároveň by ale skončil v Pirátské straně. Co na to říkáte?

Čtěte také

Já jsem to vyjádření zaznamenal. Já si práce Jana Lipavského vážím – ta situace je nesmírně náročná a politické prostředí jak v té „velké“ politice, tak v politické straně je těžké. Určitě budu respektovat, jak se Jan Lipavský rozhodne. Myslím si, že by bylo dobré, aby lidé jako on v české politice pokračovali a našel se způsob, jak můžou uplatnit své schopnosti.

Hlasování

Vaše strana funguje při velkých rozhodnutích prostřednictvím tzv. celostátního fóra. Znamená to, že budou členové hlasovat i o odchodu z kabinetu a počkáte tedy s rozhodnutím až do pondělí, kdy má hlasování končit?

Pokud jde o naše celostátní fórum, to se může samozřejmě vyjádřit a jeho vyjádření má rozhodující úlohu.

Čtěte také

Vedle toho máme koaliční smlouvu a myslím si, že bychom se měli sejít na koaličních jednáních a promluvit si v širším uspořádání o tom, jakým způsobem bude teď ta situace dokončena.

Tušíte, jak by podle vás to hlasování asi mělo dopadnout?

Já jsem přesvědčen, že po tom, co se stalo, kdy premiér v podstatě ukázal, že mu nestojíme ani za to, aby se s námi sešel a promluvil si o tom, že nám bude věci říkat skrze tiskové konference, tak si myslím, že není elementární důvěra pro další spolupráci.

Váš končící předseda Ivan Bartoš i místopředsedkyně Gregorová včera řekli, že nikoho jiného na post ministra pro místní rozvoj navrhovat nebudou. To tedy platí stále dál, podle toho, co říkáte?

Vůbec neuvažujeme o tom, že bychom přistupovali na to, co nám pan premiér bude vzkazovat přes tiskové konference. Šli do vlády s tím, že budeme plnit věci pro lidi. I po tom debaklu, který jsme měli v krajských volbách, jsme si vyhodnotili, že musíme změnit způsob, jak vláda funguje.

Také jsme z toho vydestilovali požadavky, se kterými jsme přišli za panem premiérem, včetně toho, že od něj chceme mít jednoznačný mandát dotáhnout digitalizaci stavebního řízení – od něj osobně, abychom měli skutečnou podporu, nikoliv abychom byli od koaličních partnerů ostřelováni přes média.

Čtěte také

Za druhé jsme se chtěli zaměřit na bydlení, abychom mohli dotáhnout 5 tisíc nových bytů, zákon o podpoře bydlení, tu rozpracovanou legislativu, kterou máme v Poslanecké sněmovně. A za třetí, aby se vláda konečně začala zabývat cenami v obchodech versus tím, jak ze státního rozpočtu platíme dotační podnikatele. To se bohužel asi nepodaří.

Na premiéra tlačí kraje

Pojďme zpět k té situaci a případnému řešení. Nějaká dohoda na smír ve vládní koalici je tedy podle vás definitivně vyloučena? Nemůže třeba zasáhnout prezident Petr Pavel, který si pozval na pondělí vládní politiky?

Já si myslím, že je dobře, že pan prezident využívá své moderační oprávnění, které má podle Ústavy. Aspoň u něj proběhne osobní jednání před takto významným krokem, jako je změna půdorysu koalice.

Přece jen, když si vzpomeneme na volby, Pirátská strana dodala nějakých 10 % hlasů z těch cca 50 % hlasů, které ve volbách koalice získala, takže je to pětina mandátu koalice. V tento okamžik se zbytek vlády dostává do situace, že podle výsledků voleb bude vládnout s výrazně menšinovou podporou obyvatel ČR.

Já si myslím, že je dobře, že to u pana prezidenta příslušní činitelé proberou, ale nejsem přesvědčen, že to povede k nějakému zvratu.

Váš předseda Bartoš má dnes přesvědčovat šéfa hnutí STAN Rakušana, aby se stalo, co vyplývá z voleb, kdy jste kandidovali společně s hnutím STAN. Trváte tedy na tom, že pokud skončíte ve vládě vy, mělo by odejít i hnutí STAN, respektive jich ministři?

Čtěte také

Já k tomuto nechci vydávat žádná prohlášení. Já myslím, že to je mandát předsedy Ivana Bartoše, aby o té situaci se STAN jednal a pokusil se nalézt vhodné řešení, které bude v souladu i s naší dohodou, kterou jsme se STAN měli.

Vy jste včera řekl, že podle kuloárních informací jednal premiér Fiala pod tlakem ministrů dopravy Kupky, financí Stanjury, hejtmana Kuby a místopředsedy Sněmovny Skopečka – všichni jsou tedy z ODS. Ti odmítli jakoukoli schůzku. Trváte tedy na svém tvrzení?

Já jsem nemluvil o schůzce – je hezky vidět, jak si to překroutili. Já jsem mluvil o tom, že spolu spolu jednali, to je samozřejmě možné i jiným způsobem. Já mám to tvrzení ověřené, takže nemám důvod, proč bych ho stahoval.

Je mi trošku líto pana premiéra, že musí vykonávat tyto požadavky. Ostatně už běží v médiích a na Twitteru informace, že se začaly ozývat krajské buňky ODS, které požadují svolání mimořádného sjezdu, kde může proběhnout výměna předsedy ODS. Takže možná to byla jen snaha ukázat, že je rozhodnější ve svých krocích.

autoři: Petr Král , jkh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.